"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 10:55
Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
Ucieczka na srebrny glob  Kuba Mikurda
"Ucieczka na srebrny glob" Kuba MikurdaFoto: mat. promocyjne

Millennium Docs Against Gravity 2021.png
Festiwal filmów dokumentalnych z całego świata

Zapowiadało się arcydzieło

"Na srebrnym globie" (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego charakteryzował rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia. Zapowiadało się arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj, co 40 lat temu. "Ucieczka na srebrny glob" to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.


Posłuchaj
03:46 Trojka Fajny film_PR3_AAC 2021_09_06-10-47-39.mp3 "Ucieczka na srebrny glob" Kuby Mikurdy – wielowarstwowa historia niedokończonego filmu Andrzeja Żuławskiego na Festiwalu Docs Against Gravity (Fajny film/Trójka)

 

Coś niepokojącego

Jak powiedział twórca filmu "Ucieczka na srebrny glob" Kuba Mikurda, temat nieukończonej produkcji Żuławskiego fascynuje go od dziecka. – Gdy miałem 8 lat, zobaczyłem numer czasopisma "Fantastyka" z wielkim zdjęciem z "Na srebrnym globie" na okładce. To było cos bardzo niepokojącego, innego. Było tam bardzo wiele wątków, które zawsze mnie interesowały  jednej strony science-ficton, z drugiej strony niepowstałe filmy, które zawsze były niesłychanym impulsem dla wyobraźni.

Andrzej Żuławski  Foto: PAP/ABACA Andrzej Żuławski Foto: PAP/ABACA

Samospełniająca się przepowiednia

"Ucieczka na srebrny glob" nie jest typowym filmem dokumentalnym, opowiadającym o kulisach powstawania dzieła Żuławskiego. – Żuławski powiedział kiedyś, że film "Na srebrnym globie" to nie tylko film, ale też historia tego filmu, historia pewnego życia i pewnego kraju. Te trzy warstwy od samego początku były dla mnie jakimś drogowskazem. Tutaj, tak jak w życiu Andrzeja Żuławskiego, te trzy warstwy bardzo silnie się splatały. Film "Na srebrnym globie" był próbą zaleczenia stanu, w jakim Żuławski był po rozpadzie związku z Małgorzatą Braunek. Z drugiej strony jest kontekst polityczny. Jak mówi jedna z bohaterek dokumentu, to rodzaj samospełniającego się proroctwa. Historia opowiedziana w tym filmie jest historią pewnej porażki. To samo dzieje się w trakcie powstawania tego filmu – wyjaśnia Kuba Mikurda.

Ucieczka na Srebrny Glob - Official Trailer/Silver Frame

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kuba Mikurda (twórca filmu dokumentalnego "Ucieczka na srebrny glob")
Data emisji: 6.09.2021
Godzina emisji: 10.48

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Puenta w puencie goni puentę. "Czarna owca" Aleksandra Pietrzaka

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:55
– To, w jaki sposób opowiadam moje filmy, mówi dużo o mnie. Ja taki jestem. Lubię zaskakiwać, dawać dużo od siebie, czasem nadmiarowo – mówił w "Fajnym filmie" Aleksander Pietrzak, twórca komediodramatu "Czarna owca". Reżyser zdradził Ryszardowi Jaźwińskiemu także parę słów na temat swoich przyszłych projektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już jesienią zajrzymy do polskiego "Biura"!

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:50
Po nakręceniu rodzimego easternu, czyli "Magnezji", obecnie reżyser Maciej Bochniak długie godziny spędza w biurze. A dokładnie - na planie serialu "The Office PL", który, jak łatwo się domyślić, jest polską wersją niezwykle popularnego formatu telewizyjnego "The Office".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Off Camera, czyli festiwal kina niezależnego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:50
W piątek 3 września rozpoczyna się w Krakowie 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera, jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Na festiwalowej mapie świata tę imprezę wyróżniają promocja kina niezależnego oraz rekordowo wysokie nagrody.
rozwiń zwiń