15. Azjatycki Festiwal Pięć Smaków przenosi się z kina do domu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:22
Retrospektywa filmów Wong Kar Waia, tajwańskie kino sportowe i obrazy nominowane do azjatyckich nagród filmowych. Trwa 15. Azjatycki Festiwal Pięć Smaków – coroczny przegląd kinematografii z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Środa 24 listopada będzie ostatnim dniem wydarzenia w formule stacjonarnej, a już od następnego dnia do 29 listopada w festiwalu będzie można uczestniczyć online. 
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w domu
Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków w domuFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:23 Trojka Fajny film 2021_11_23-10-17-31.mp3 15. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w formule hybrydowej. Dyrektor wydarzenia Jakub Królikowski gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Fajny film/Trójka)

Azjatycki Festiwal Pięć Smaków w formule online

W najbliższych dniach wciąż będziemy mieli jeszcze wiele okazji do podziwiania twórczości azjatyckich twórców w ramach 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. To już ostatnie dni festiwalu, ale tylko w formule stacjonarnej, bo azjatyckie filmy będzie można oglądać jeszcze przez tydzień.

Do 29 listopada wszystkie filmy z programu festiwalu, z drobnymi wyjątkami, dostępne są online. – W kameralnych warunkach domowych możemy podziwiać retrospektywy filmów Wong Kar Waia, tajwańskie kino sportowe i obrazy nominowane do azjatyckich nagród filmowych. Program jest bardzo bogaty. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, dlatego że chyba nigdy wcześniej program Festiwalu Pięć Smaków nie był tak różnorodny i tak dostępny dla każdego – zachęca dyrektor imprezy Jakub Królikowski.

Kadr z filmu "Chungking Express" w reż. Kar Wai Wong  Foto: mat. organizatora Kadr z filmu "Chungking Express" w reż. Kar Wai Wong Foto: mat. organizatora

Azja z szerszej perspektywy

Niezwykle zróżnicowany zestaw tytułów z całego azjatyckiego kontynentu pozwoli widzom na wytyczenie własnej ścieżki i spojrzenie na Azję z szerszej perspektywy, niż pozwalają na to jakiekolwiek turystyczne przewodniki. Wśród tytułów dostępnych na specjalnie przygotowanej platformie VOD znalazły się m.in. "Dziewczyna z milionem" – kino drogi w reżyserii Yuki Tanady, nostalgiczny "Pop Aye" Kirsten Tan czy film gangsterski "Wygnani" Johnniego To.

Ostatnia okazja

Pamiętajmy jednak, że nadal możemy uczestniczyć w formule stacjonarnej festiwalu, która ma miejsce w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka. To już ostatnia okazja, by zobaczyć niektóre tytuły pokazywane jedynie na dużym ekranie, choćby środowy film zamknięcia – "Pieniądze dla was, mi wystarczy zemsta" Edwina. Indonezyjska produkcja łącząca w sobie dramat i kino akcji została laureatem Srebrnego Lamparta na festiwalu w Locarno. – Są takie dzieła, które zasługują na to, żeby pokazywać je wyłącznie w kinie i serdecznie do tego namawiam – zachęca Jakub Królikowski.

Seperti Dendam, Rindu Harus Dibayar Tuntas | Trailer Resmi - Di Bioskop 2 Desember 2021/(Palari Films)

Spotkania z twórcami

Seansom towarzyszą spotkania z twórcami – zarówno w studiu festiwalowym, jak i w internecie. – Edwin już spotkał się z naszą publicznością w studiu festiwalowym, rozmowę można obejrzeć na naszej stronie internetowej. Ponadto publiczność ma szansę zadawać pytania tak wyjątkowym osobistościom jak Kiyoshi Kurosawa czy Sion Sono – wymienia dyrektor festiwalu.

15. Festiwal Filmowy Pięć Smaków - trailer/Festiwal Filmowy Pięć Smaków

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Jakub Królikowski (dyrektor 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków)
Data emisji: 23.11.2021
Godzina emisji: 10.17

mat. organizatora/kr

Czytaj także

Cinemaforum po raz 20. prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:20
Rozpoczyna się 20. edycja Cinemaforum, czyli Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych. Impreza potrwa do niedzieli. O festiwalu rozmawiamy z Błażejem Hrapkowiczem, dyrektorem artystycznym wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bo we mnie jest seks" – Maria Dębska gra i śpiewa Kalinę Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:22
Maria Dębska, odtwórczyni roli aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks", niedawno otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni. Teraz znalazła się wśród nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, a przed nią trasa koncertowa, na której zaśpiewa nie tylko piosenki "polskiej Marylin Monroe", ale i utwór "Romansu nie będzie" nagrany wspólnie z filmowym Luckiem, Krzysztofem Zalewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sputnik nad Polską" – Dostojewski i Gagarin wśród bohaterów filmowego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:22
18 listopada w Warszawie wystartował 15. festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską". Seanse w dwóch stołecznych kinach będą się odbywać do końca przyszłego tygodnia, natomiast część wirtualna festiwalu potrwa do 9 grudnia.
rozwiń zwiń