Operator w wodnym świecie, czyli Wenecja w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 12:57
13. edycja Polskich Nagród Filmowych zakończona, Orły 2011 rozdane. Naszym gościem był Artur Reinhart, zwycięzca w kategorii najlepsze zdjęcia.
Audio

- Ta nagroda szczególnie mnie cieszy, bo przyznają ją koledzy - powiedział laureat  w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Artur Reinhart przyznał, że w pracy nad "Wenecją" najtrudniej było wybrać chatrakter zdjęć tak, żeby nie były nowoczesne, a osadzone w epoce. - Wydaje mi się, że to się udało, że te zdjęcia są poetyckie i wpasowane w historię, ale trudno mi oceniać, bo ja nie mam dystansu - przyznał.

Część akcji filmu rozgrywa się w piwnicy zalanej wodą, która ma zastąpić Markowi, głównemu bohaterowi, niezrealizowane marzenie o podróży do prawdziwej Wenecji.

Kręcenie w takim pomieszczeniu było nie lada wyzwaniem. - Dla mnie to w konsekwencji oznaczało, że wszystko było do góry nogami. Normalnie stawiam światło na ziemi, a tam trzeba było wieszać od góry. No i gdzieś podziać kable, żeby dzieci miały zapewnione bezpieczeństwo i swobodę ruchów - opowiadał operator w Trójce.

Reinhart przyznał, że jego praca jest w rzeczywistości ciężką pracą fizyczną. - Operator wjeżdża na plan jako pierwszy i zjeżdża jako ostatni - podsumował.

Było warto! Na gali Orłów film "Wenecja" nagrodzono też za kostiumy, scenografię i dźwięk. Artur Reinhart za zdjęcia do tego filmu został także nagrodzony Złotą Żabą na festiwalu Camerimage oraz Złotym Lwem.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu:

 

Operator zapowiedział, że to nie był ostatni projekt, który zamierza realizować wspólnie z Janem Jakubem Kolskim (reżyserem, "Wenecja" to ich pierwsze wspólne dzieło).

- Wszyscy obstawiali, że będziemy się kłócić, że będą jakieś boje, a było wręcz przeciwnie, pokochaliśmy się i mam nadzieję, że będą z tego dzieci, jesteśmy umówieni na kolejny film - zapewnił słuchaczy Trójki.

 

Audycji "Fajny film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30. Zapraszamy.

Czytaj także

Wojna oczami dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 09:14
Premiera najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego „Wenecja" została dobrze przyjęta w Gdyni, gdzie walczy o festiwalową nagrodę Złotych Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Lwy ruszają na łowy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:30
Podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbędzie się światowa premiera najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego pt. „Essential Killing”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2011: filmowcy stawiają na "Wszystko co kocham"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 13:00
Film Jacka Borcucha "Wszystko co kocham" jest faworytem tegorocznych Orłów. Filmowcy są zachwyceni nie tylko reżyserią, ale i młodymi aktorami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowincjonalia doceniły "Wenecję"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 11:00
Film Jana Jakuba Kolskiego zdobył główną nagrodę publiczności dla najlepszego filmu fabularnego na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.
rozwiń zwiń