Zwierzyniec odkrywa kino z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 15:00
- Kino z Maroka, Tunezji czy Algierii jest dla nas nieco egzotyczne, ale jego twórcy doceniani są na wielu międzynarodowych festiwalach - mówi Piotr Kotowski, rektor Letniej Akademii Filmowej.
Audio
  • o programie Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu opowiada jej rektor Piotr Kotowski
Kadr z filmu Dni chwały w reż. Rachida Bouchareba
Kadr z filmu "Dni chwały" w reż. Rachida BoucharebaFoto: fot. mat. promocyjne

Wprost z Kazimierza nad Wisłą do Zwierzyńca przeniósł się Ryszard Jaźwiński.

Jego pierwszym gościem był rektor Akademii Piotr Kotowski, który przypomniał, że w jej programie znalazło się blisko 300 filmów, z tego ponad 100 będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

Gość Ryszarda Jaźwińskiego zwraca uwagę na cykl "Karawana z Maghrebu" w ramach którego prezentowane są filmy krajów Afryki, takich jak Maroko, Tunezja, czy Algieria. – Ta kinematografia znana jest głównie pasjonatom kina, którzy uczestniczą w zagranicznych festiwalach, gdzie filmy te są zazwyczaj pokazywane i doceniane. Na przestrzeni ostatnich lat filmy te dostały o wiele więcej - niż polskie - nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - wyjaśnia Piotr Kotowski.

W Zwierzyńcu będzie można zobaczyć filmy m.in. nominowanego trzykrotnie do Oscara Rachida Bouchareba (pokazany zostanie m.in."Mały Senegal", "Dni chwały" czy "Ponad prawem").

 

Zobacz zwiastun filmu "Ponad prawem” w którym Bouchareb przedstawił 35 lat z życia trzech algierskich braci i ich matki, od połowy lat 30. do niepodległości Algierii w 1962 roku.

 

W kontrze do "Karawany z Magrebu" znalazł się cykl filmowy "Syberyjskie Klimaty". Jak przekonuje rektor LAF Syberia fascynuje majestatycznym pięknem, zapiera dech niekończącymi się przestrzeniami i rzuca duże wyzwanie dla życia na pustkowiu, gdzie trudno spotkać człowieka, a swoje twarde prawa dyktuje natura. Organizatorów festiwalu do tej podróży zachęcił znakomity film wypatrzony na ostatnim Berlinale "Syberia. Monamour" Sławy Rossa.

W tym cyklu znalazł się także dokument Wernera Herzoga "Szczęśliwi ludzie. Rok w syberyjskiej tajdze" i nowy rosyjski film Alexeia Uchitela "Na końcu świata".

 

 

 

Relacji ze Zwierzyńca można słuchać:

od wtorku do piątku o 10.30 i 18.35,

- w sobotę w "Radiowym Domu Kultury",

- w niedzielę - już tradycyjnie festiwalowo - w "Trójkowo, filmowo".

 

Pełen program festiwalu znajdziesz TU>>

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 15 sierpnia. Trójka jest patronem medialnym wydarzenia.

 

(mz)

Czytaj także

12. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 06:00
Kolejna edycja Akademii tuż tuż. Od 5 do 15 sierpnia 2011 w Zwierzyńcu odbędzie się 300 projekcji filmów, ok. 50 prelekcji i 30 spotkań z twórcami, pokazy nocne oraz koncerty i spektakle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syberia i Sahara na festiwalu w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 21:54
Filmy z najzimniejszych i najcieplejszych zakątków świata, a także zupełnie nieznane nam Polakom kino "tuż zza miedzy". Oj, Zwierzyniec kusi kinomanów w sierpniu.
rozwiń zwiń