Nakręcił "Rozstanie" i nie ma już powrotu do swojego kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 13:00
- Ten film przełamuje nasze wyobrażenie o tym, czego moglibyśmy się spodziewać po kinie irańskim - o filmie "Rozstanie" opowiada Jakub Duszyński.
Audio
Kadr z filmu Rozstanie
Kadr z filmu "Rozstanie"

Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film słynie już z tego, że do Polski sprowadza świetne filmy. W ten piątek na polskie ekrany wejdzie "Rozstanie" Asghara Farhadiego.

Światowa sława tego obrazu zaczęła się w Berlinie, w lutym. - Film "Rozstanie" został trzykrotnie wyróżniony na Festiwalu Filmowym, zdobył główne laury. Dostał dwie zespołowe nagrody - dla najlepszego zespołu aktorów i aktorek, a to bardzo rzadkie - opowiada Jakub Duszyński w audycji Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film wczoraj widziałem".

- Ten film przełamuje nasze wyobrażenie o tym, czego moglibyśmy się spodziewać po kinie irańskim - że będzie to kino wolne, że będą dzieci, ze będą wioski - wyjaśnia Jakub Duszyński. Tymczasem dostajemy kino szybkie i dynamiczne.

Asghar Farhadi prezentował swój film na festiwalu Nowe Horyzonty. Reżyser przybył do Wrocławia z Berlina, gdzie mieszka i pracuje, ponieważ po takim filmie jak "Rozstanie" nie ma już powrotu do swojego kraju.

Idąc na film "Rozstanie" nie oglądamy egzotycznych obrazków z Teheranu, oglądamy film o sobie - podsumowuje Jakub Duszyński. - Bo jest to absolutnie uniwersalna historia.

(pj)

Czytaj także

Wygraj bilet na "Rozstanie", jeden z najgłośniejszych filmów tego roku!

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 15:00
- "Rozstanie" to prawdziwe arcydzieło. Daje nam zupełnie inny obraz kina irańskiego - mówi Jakub Duszyński z firmy dystrybuującej film.
rozwiń zwiń