"Attenberg" wyzwala energię!!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 14:27
- Siedziałem na sali kinowej i niczego się nie spodziewałem. I nagle zobaczyłem erupcję energii. Wtedy budzisz się i śledzisz, co będzie dalej - mówi Jakub Duszyński z Gutek Film.
Audio
Marina i Bella w Attenberg
Marina i Bella w "Attenberg"Foto: źr.mat.prasowe

Hipnotyczna jest główna bohaterka. Przez półtorej godziny Marina nie pozwala oderwać od siebie oczu - To świetna, odważna rola. Piękna, francuska aktorka Ariana Labed idzie na całość, co tu dużo mówić - opowiada w trójkowej audycji "Fajny Film" Jakub Duszyński z Gutek Film. Labed tą właśnie rolą skradła Natalie Portman (faworyzowanej za rolę w "Czarnym łabędziu") główną nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji. 

"Attenberg" pokazuje małe, nadmorskie miasteczko i dwie młodziutkie dziewczyny, które być może się tam nudzą. Marina nie chce się przystosować, popłynąć głównym nurtem życia. Jej mentorem jest ojciec - również mocno rozczarowany XX wiekiem. Zachęca ją do dwuznacznej gry z jej przyjaciółką Bellą. Obie decydują się na niekonwencjonalną edukację seksualną.

- Ten film żegna się z konwencjonalnym, obyczajowym kinem psychologicznym, gdzie motywacje bohaterów są pokazywane w sposób przyczynowo-skutkowy, typu: "Jest jej smutno, bo miała traumatyczne dzieciństwo" - mówi Duszyński - Reżyserka patrzy na ludzi jak na zwierzęta z filmów dokumentalnych. To biologiczne spojrzenie na bohaterów jest niezwykle uwalniające. Oni nagle są oczyszczeni z tego, co narzuca im kultura. Dochodzi do wyzwolenia w filmie! Niezwykłe przeżycie.

usc

Czytaj także

"Kieł", czyli surrealistycznie o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 20:16
Trójka dzieciaków słucha nagranej na kasecie lekcji. Kobiecy głos wyjaśnia, że "morze" to "wielki fotel". Już w pierwszej scenie "Kieł" zupełnie dezorientuje swoich ekranowych bohaterów, a widza rozkłada na łopatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Attenberg" Athiny Rachel Tsangari z Grand Prix Nowych Horyzontów!

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 23:42
Wieczorem w niedzielę 31 lipca poznaliśmy laureatów nagród przyznawanych podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Za rok Festiwal Nowe Horyzonty wystartuje 19 lipca, warto już teraz zaznaczyć ten dzień w kalendarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do wygrania bilety na "Attenberg"!

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 15:34
Film zdobył Grand Prix ostatniej edycji festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń