X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kozacy wyczyścili kasę "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 13:30
- Uczestnicy akcji wypłacenia pieniędzy z kasy "Solidarności" tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego to byli młodzi, dwudziestokilkuletni chłopcy. To byli po prostu kozacy z natury - mówi Waldemar Krzystek, reżyser filmu "80 milionów".
Audio
Kadr z filmu 80 milionów
Kadr z filmu "80 milionów"Foto: Print screen źr. YouTube

Jesienią 1981 roku, gdy komunistyczne władze przygotowywały się do wprowadzenia stanu wojennego, z inicjatywy Władysława Frasyniuka trójka związkowców z "Solidarności" wypłaciła z wrocławskiego banku 80 mln związkowych pieniędzy, ratując je przed konfiskatą.

Stronę partyjną to bardzo zabolało. W mediach pojawiły się informacje, że trzy osoby z zarządu "wyczyściły" konto "Solidarności”. - Oczywiście byli przedstawiani jako złodzieje, którzy nadużyli zaufania klasy robotniczej. Władza wiedziała, że te pieniądze bardzo pomogą podziemnym strukturom "S" - mówi Waldemar Krzystek, reżyser i współautor scenariusza filmu "80 milionów".

Skok porównywany był do słynnej afery mięsnej z lat 60., kiedy wykonano wyrok śmierci. - Z tej wściekłości mogli taką głupotę przerażającą zrobić. Na szczęście tak się nie stało. Wszystkich w końcu złapano, przez 4 lata siedzieli w więzieniu - opowiada gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Waldemar Krzystek wspomina, że udana akcja działaczy wrocławskiej "S" dodała wszystkim otuchy w trudnych czasach stanu wojennego.

W akcji zobrazowanej w filmie "80 milionów" udział wzięli: Władysław Frasyniuk, w 1981 roku szef dolnośląskiej "Solidarności", dziś przedsiębiorca, Józef Pinior, dziś senator PO, wówczas skarbnik dolnośląskiej "S", Stanisław Huskowski, w 1981 roku członek zarządu regionu "S", dziś poseł PO.

Premiera "80 milionów" Waldemara Krzystka już jutro (25 listopada).