Piękno i człowieczeństwo "W ciemności"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 15:00
-Ten film w gruncie rzeczy opowiada uniwersalną historię. Subtelnie pokazuje ikonografię Holokaustu, a później bardzo mocno skupia się na człowieku – mówi Robert Więckiewicz, czyli filmowy Leopold Socha z obrazu "W ciemności” Agnieszki Holland.
Audio
W CIEMNOŚCI reż. Agnieszka Holland, fot. Robert Pałka, Fotos-Art, prod. Studio Filmowe Zebra
W CIEMNOŚCI reż. Agnieszka Holland, fot. Robert Pałka, Fotos-Art, prod. Studio Filmowe ZebraFoto: mat. prasowe

"W ciemności" opowiada prawdziwą historię Polaka ze Lwowa, który ponad rok ukrywa w kanałach grupę Żydów - uciekinierów z getta. - Byłam na powierzchni, więc było mi lżej. Ale ta niekomfortowość sytuacji tak naprawdę tylko nam pomagała w poczuciu tego, że człowiek jest bardzo kruchą konstrukcją. To historia bardzo prostych ludzi, oni w sposób zwierzęcy bali się, ale to uczucie strachu jest uczuciem naturalnym dla człowieka. Całe piękno i człowieczeństwo polega na tym, że oni potrafili się wydobyć  po to, by ratować drugiego człowieka – mówi Kinga Preis.

O najtrudniejszych momentach na planie filmowym Ryszardowi Jawińskiemu opowiadała także Agnieszka Grochowska, która wspomina, że zejście do kanałów było naprawdę trudnym, niecodziennym przeżyciem, przez co emocje widoczne na ekranie są jak najbardziej autentyczne. Film Agnieszki Holland "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara. Listę nominowanych filmów poznamy za tydzień, 24 stycznia.

Z aktorami rozmawiał Ryszard Jaźwiński.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30. Zapraszamy!

Czytaj także

Agnieszka Holland: Ta historia to część mojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 16:50
– Mój ojciec był Żydem, jego rodzina zginęła w getcie. Ci, którzy przeżyli, mieli swoje dramatyczne opowieści, które stały się częścią mojej biografii – mówi reżyserka "W ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więckiewicz: ta historia jest we mnie ciągle żywa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:12
- To nie znaczy, że wchodzę wieczorami do kanałów, ale myślę o tym - mówi o swojej roli w filmie "W ciemności" aktor Robert Więckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: To była droga przez mękę

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 22:00
- Długo zajęło nam zebranie funduszy na realizację "W ciemności". Już w trakcie pracy nad filmem powiedziałam sobie, że jeśli on nie wyjdzie tak, jak byśmy chcieli, to straciliśmy parę lat życia - opowiada Agnieszka Holland w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: Jestem takim trochę kundlem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 08:48
Mam wrażliwość taką polską, ale trochę żydowską, a trochę światową, bo otarłam się o różne kultury - mówi o sobie słynna reżyser.
rozwiń zwiń