"Róża" wzięła Orły

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 11:47
Galę wręczenia nagród Orły 2012 można uznać za filmowe podsumowanie roku. Bezspornym jego zwycięzcą jest film Wojciecha Smarzowskiego "Róża".
Audio
Kadr z filmu Róża
Kadr z filmu "Róża"Foto: mat. promocyjne

Ryszard Jaźwiński w audycji "Fajny Film" podsumował nagrody przyznane podczas poniedziałkowej ceremonii. - Orły 2012 podzieliło miedzy siebie 5 tytułów.

Jedną statuetkę zdobył "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" - doceniono muzykę Jan Lorenza. Dwiema uhonorowano "Młyn i krzyż" za scenografię i kostiumy oraz "Salę samobójców" za montaż, a także w kategorii odkrycie roku nagrodę otrzymał reżyser, Jan Komasa.

Zdobywca największej liczby - 10 nominacji - "W ciemności " Agnieszki Holland musiał zadowolić się 3 nagrodami. Za zdjęcia dla Jolanty Dylewskiej, główną rolę Roberta Więckiewicza i drugoplanową Kingi Preis.

Dwa specjalne Orły również wręczono podczas poniedziałkowej uroczystości: za osiągniecia życia Orła otrzymał Janusz Majewski, a najlepszym filmem europejskim, który miał premierę w zeszłym roku w naszym kraju, uznano "Jak zostać królem".

Zwyciężyła "Róża" Wojtka Smarzowskiego, która zdobyła 6 Orłów i nagrodę publiczności. Doceniono dźwięk, główną rolę Agaty Kuleszy, drugoplanową Jacka Braciaka oraz scenariusz autorstwa Michała Szczerbica.

Najlepszy reżyser, Wojtek Smarzowski w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim, przyznaje że jego życie się chyba specjalnie nie zmieni po tych Orłach. Uważa, że zrobił uczciwy film. - Najbardziej cieszę sie z nagrody za scenariusz dla Michała Szczerbica - bo bez niego by tego filmu nie było - podsumowuje.

Trwają już zdjęcia do kolejnego filmu Wojtka Smarzowskiego "Siedem dni", w jednej z ról zobaczymy grającego już w "Róży" Jacka Braciaka - posłuchaj audycji "Fajny film" - 20 marca 2012.

Czytaj także

Orły 2012: zobacz listę nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 15:02
Najwięcej nominacji zdobyły filmy: "W ciemności" - 10, "Róża" - 9 oraz "Sala samobójców" - 8.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Róża" triumfuje !

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 21:29
Poznaliśmy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2012. Podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie ogłoszono ich nazwiska - film Wojciecha Smarzowskiego zebrał nagrody w najważniejszych kategoriach.
rozwiń zwiń