Hip-hopowa podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:26
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
Audio
Kadr z filmu Jesteś Bogiem
Kadr z filmu "Jesteś Bogiem"Foto: Fot.: mat. prasowe

"Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida, to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Od 21 września film  wchodzi do kin. Dziś na specjalnym przedpremierowym pokazie obejrzą go słuchacze Trójki. Po projekcji zapraszamy na specjalne wydanie "Programu Alternatywnego" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.

- Leszek bardzo starał się stworzyć taką atmosferę, byśmy jak najbardziej byli w tym światku, dlatego spotykaliśmy się z członkami zespołu, bywaliśmy na koncertach i za kulisami - opowiadał o realizacji filmu odtwórca roli Fokusa Tomasz Schuchardt.

/

Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza - Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta - Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera - Fokusa (Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnymm utworom, takim jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków.

- W jednym z tekstów Paktofoniki jest taki fragment: "hip-hopowa podróż do przeszłości" i dla mnie ten film jest taką właśnie podróżą - podkreślił Schuchardt w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Jakie znaczenie miał fakt, że wszyscy odtwórcy ról członków Paktofoniki wyszli z jednej szkoły filmowej? Jak wyglądała nauka rymowania i kiedy zobaczymy film w polskich kinach, dowiesz się słuchając całej audycji "Fajny film - 26 lipca 2012".

Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą "pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika", wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: "Kinematografia", mini album "Jestem Bogiem" oraz "Archiwum kinematografii" sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze "Kinematografii" fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" przemawia do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:40
- Chciałem, żeby to był film uniwersalny, żeby zadowolił fanów Paktofoniki i tych, którzy z rapem oraz hip hopem nie mają nic wspólnego - mówił Leszek Dawid o swoim filmie, który w poniedziałek otworzył 37. Gdynia Film Festival.
rozwiń zwiń