Elżbieta i Krzysztof Pendereccy glokalnymi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 19:00
- Nie wyobrażam sobie ich rozłącznego istnienia, więc pomyślałem, że trzeba im dać wspólną nagrodę. Ze zdumieniem odkryłem, że nikt do tej pory tego nie zrobił - mówił Jan A.P. Kaczmarek, twórca festiwalu Transatlantyk, o przyznaniu małżeństwu Pendereckich Glocal Hero Award.
Audio
Elżbieta i Krzysztof  Pendereccy
Elżbieta i Krzysztof PendereccyFoto: Fot.: mat. festiwalu Transatlantyk

Wręczenie najbardziej prestiżowej nagrody festiwalu odbyło się we wtorkowy wieczór w trakcie gali wieńczącej Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Jan A.P. Kaczmarek podkreślał, że cała gala była zbudowana wokół wręczenia najważniejszej nagrody festiwalu, czyli Glocal Hero Award.
- Glokalny to jednocześnie globalny i lokalny. To jest coś, do czego inspirujemy. Chcemy być festiwalem, który jest bardzo poznański, wielkopolski, polski a jednocześnie mamy ambicje być w świecie zauważani, oddychamy światem - tłumaczył. Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego podkreślił, że tegoroczni laureaci nagrody są właśnie gwiazdami glokalnymi.

Podczas gali grano muzykę Beethovena, żeby złożyć hołd Elżbiecie Pendereckiej i organizowanemu przez nią Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena oraz, oczywiście, muzykę Krzysztofa Pendereckiego.
Jan A.P. Kaczmarek wyraził zadowolenie z przebiegu festiwalu Transatlantyk. - To był bardzo intensywny tydzień, kończymy go z radością, bo energia była wspaniała. Ludzie, którzy przyszli do nas wyszli nakarmieni, bo nakarmiliśmy ich serca i umysły - mówił w audycji "Fajny film".
Więcej informacji o Gali Zamknięcia festiwalu Transatlantyk znajdą Państwo tu.
Trójka była patronem festiwalu Transatlantyk.

(pg)