"W drodze" - na ten film czekano ponad 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 16:00
Historia przedstawiona w filmie dzieje się na przełomie lat 40. i 50., ale porusza wciąż aktualne tematy: poszukiwania przez młodych ludzi swojej tożsamości i miejsca w życiu. - Dla nich droga nie jest ucieczką, a poszukiwaniem siebie - podkreśla Szymon Holzman.
Audio
Kadr z filmu W drodze
Kadr z filmu "W drodze"Foto: mat.prasowe

Film można było już zobaczyć w Polsce, obraz zamykał tegoroczny festiwal "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu, a jego oficjalna premiera miała miejsce w konkursie głównym festiwalu w Cannes."W drodze" wyreżyserował  Brazylijczyk Walter Salles, który podbił świat filmem "Dworzec nadziei”. Później nakręcił m.in adaptacje dzienników Che Guevary, czyli "Dzienniki motocyklowe” opowiadające o młodości późniejszego bojownika.

mat.prasowe
mat.prasowe

- Właśnie po obejrzeniu tego filmu Francis Ford Coppola, który już w latach 70. kupił prawa do ekranizacji powieści Kerouaca, zdecydował się jego realizację powierzyć Brazylijczykowi - mówi Szymon Holzman. O adaptacji filmu, jak przypomina gość Ryszarda Jaźwińskiego, mówiono od ukazania się książki w 1957 roku. Jednak wśród rozlicznych barier nie bez znaczenia były te obyczajowe. Wystarczy przypomnieć, że pisarz, który ukończył "W drodze" w 1951 roku potrzebował aż 6 lat na znalezienie wydawnictwa, które odważyło się na jej publikację.

Historia filmowa dzieje się na przełomie lat 40. i 50., ale porusza wciąż aktualne tematy: poszukiwania przez młodych ludzi swojej tożsamości i miejsca w życiu. Dla nich jak podkreśla krytyk droga nie jest ucieczką, a poszukiwaniem siebie. Młodzi uwiecznieni w książce, a później w filmie zostali zapamiętani jako beatnicy - pierwszy poważny ruch kontrkulturowy, który zmienił amerykańską obyczajowość. Jego członkami byli pisarze, poeci stawiający się w opozycji do powojennych mieszczańskich przyzwyczajeń społeczeństwa.

mat.prasowe
mat.prasowe

W "W drodze" zagrała plejada młodych gwiazd, które są jednym z najmocniejszych atutów filmu. Twórcom,  jak podkreśla Szymon Holzman, udało się uchwycić nie tylko przemiany bohaterów, ale też niezwykłe relacje między nimi. W obrazie występuje Kristen Steward, gwiazda sagi "Zmierzch" popularna najbardziej wśród młodej publiczności, obok niej grają Sam Riley, angielski aktor wcielający się w Sala Paradise, alterego autora i Garrett Hedlund młody aktor występujący m.in. w filmach "Troja" czy "Tron: dziedzictwo”. Trójka objęła film swoim patronatem.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

gs


Czytaj także

Tej książki nie dało się przenieść na ekran. A jednak

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:12
Próbowali Marlon Brando, Francis Ford Coppola, Jean-Luc Godard i Gus Van Sant - bezskutecznie. Udało się to Brazylijczykowi Walterowi Sallesowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszają zdjęcia do "Nimfomanki" Larsa von Triera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:33
Film ma opowiadać historię życia erotycznego kobiety, od urodzenia do 50. roku życia. Zdjęcia potrwają 11 tygodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Lew dla południowokoreańskiego filmu "Litość"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 21:03
Film w reżyserii Kima Ki-duka pokonał 18 innych obrazów i otrzymał główną nagrodę na 69. festiwalu filmowym w Wenecji.
rozwiń zwiń