"Piękne i bestia" dają nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 12:28
- To hołd dla woli życia, obraz nadziei i determinacji, że można przeżyć i żyć, ale najważniejsza jest profilaktyka - mówi Liliana Głąbczyńska-Komorowska aktorka, autorka filmu dokumentalnego "Piękne i bestia" o kobietach walczących z rakiem piersi.
Audio
Kadr z filmu Piękne i bestia
Kadr z filmu "Piękne i bestia"Foto: Fot. materiały promocyjne

/

- Pewnego dnia przyszła do mnie kobieta 10 lat starsza ode mnie i powiedziała, że ma raka piersi - wspomina Liliana Głąbczyńska-Komorowska moment, gdy pojawił się w jej życiu temat reżyserskiego pełnometrażowego debiutu. Wcześniej wyprodukowała "Raj utracony, raj odzyskany" (2011) o losach polskiej arystokracji na emigracji w Kanadzie.

Rak jest tytułową bestią, a bohaterki filmu – piękne to 9 kobiet, między innymi artystek i modelek, zmagających się z chorobą. Liliana Głąbczyńska-Komorowska wyjaśnia, że filmem chciała zacząć kruszyć stereotypy, że jesteśmy nieśmiertelni dopóty, dopóki choroba na nas nie spadnie. - Chciałam się zmierzyć z tym tematem i pytaniem, kim stajemy się w momencie, gdy przerasta nas sytuacja i "bestia" zaczyna nas dopadać - opowiada w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim .

"Piękne i bestia" to także przesłanie dla polskich kobiet, które inaczej niż Amerykanki, patrzą na chorobę i zmaganie się z rakiem piersi. - Kanadyjki są bardziej otwarte, bardziej ekshibicjonistyczne. Byłam niezwykle uhonorowana tym, że obdarzyły mnie zaufaniem, że mogłam przejść przez kolejne etapy ich choroby - mówi o czterech latach zawiązywania się przyjaźni, poznawania ich świata i tworzenia dokumentu.

- Czułam, że są szczęśliwsze, dają mi zastrzyk energii, uskrzydlają i o tym jest ten film. Te kobiety mówią, że można żyć z rakiem, przeżyć i się przemienić - podkreśla Liliana Głąbczyńska-Komorowska.Jakie dalsze plany artystyczne ma gość Trójki dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" i "Trójkowo, filmowo" .

(ed)

Zobacz więcej na temat: Kanada modelki rak piersi

Czytaj także

Najlepsi filmowi adwokaci

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 16:17
Naczelna Rada Adwokacka wraz z Fundacją Szkoła Wajdy organizują w dniach 5 - 7 października w warszawskim Kinie Muranów "Przegląd Kina Prawniczego – Adwokat w roli głównej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozdrowienia z raju. Terroryści kontra turyści

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 15:00
Filipińczyk Brillante Mendoza to jeden z najciekawszych obecnie reżyserów świata, szturmem zdobywający najważniejsze festiwale na każdym prezentując swój film. To będzie najciekawsza premiera tego tygodnia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marina hipnotyzerka w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 17:16
Ten film był tegorocznym festiwalowym przebojem! "Marina Abramović: artystka obecna" pokazuje radykalne działania artystki, ale też ogromny kawał prywatnego, niezwykle ciekawego życia.
rozwiń zwiń