Aktorka o pracy w kanałach: zimno, brud...

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 12:02
- To zaciera się na szczęście trochę w pamięci, ale było zimno, mokro, brudno i stresująco - mówiła Julia Kijowska o pracy nad filmem Agnieszki Holland "W ciemności".
Audio
Julia Kijowska jako Chaja w filmie W ciemności
Julia Kijowska jako Chaja w filmie "W ciemności"Foto: Fot.: mat. prasowe

Julia Kijowska, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego , przyznała, że bardzo się cieszy, że jej praca nad filmem "W ciemności" Agnieszki Holland została doceniona. - To była wielka przygoda. Nie pracowałam nad rzeczywistą postacią historyczną, dlatego też miałam większą wolność wyobraźni i wymyślania tej osoby - mówiła aktorka, która zagrała Żydówkę Chaję.

Film "W ciemności" to historia Polak ze Lwowa, który dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Początkowo robił to za pieniądze, ale wspólne doświadczenia doprowadziły do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy nim a uciekinierami. Zdecydowana większość scen rozgrywa się w kanałach pod miastem.

W ubiegłym roku Julia Kijowska kręciła zdjęcia m.in. do filmu "Miłość" Sławomira Fabickiego. To  współczesna historia pary 30-latków, która decyduje się na dziecko. Gość Ryszarda Jaźwińskiego radzi, by porównać ten film z arcydziełem Michaela Hanekego pod tym samym tytułem.
Już niedługo aktorkę zobaczymy też w  głośnej "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego. - Mam bardzo dużo szczęścia, właściwie nie dostaję propozycji, które chciałabym odrzucać - przyznała Kijowska.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Obok Julii Kijowskiej do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2012 nominowani są:

- Piotr Głowacki za rolę w filmie "80 milionów",
- Agnieszka Grochowska za role w filmach "Bez wstydu" i "W ciemności",
 - Marcin Kowalczyk za rolę w filmie "Jesteś Bogiem" ,
- Joanna Kulig za rolę w filmie "Sponsoring" .
Laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (przyznawanej przez rokrocznie powoływane Jury) poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 stycznia 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Czytaj także

Nominacje do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2012 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:27
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje do kolejnej edycji Nagrody. Już wkrótce poznamy 50-tego laureata tego prestiżowego wyróżnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 12:28
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje do kolejnej edycji Nagrody. Już wkrótce poznamy 50. laureata!
rozwiń zwiń