"5 rozbitych kamer". "Myślałem, że filmując będę mógł coś zmienić"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:00
Palestyński rolnik - Emad za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki mieszkańców wioski, w której mieszka z rodziną, z izraelską opresją. - To dokument powalający uczciwością - mówi Artur Liebhart.
Audio
  • "5 rozbitych kamer” - dokument powalający uczciwością
Kadr z filmu  5 rozbitych kamer
Kadr z filmu "5 rozbitych kamer"Foto: Fot.: mat. promocyjne

Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu.

- Dokumentowanie rozpoczął w dniu urodzin swojego najstarszego syna w 2005 roku - mówi Artur Liebhart . - Był to także dzień, kiedy rozpoczęła się pierwsza intifada - dodaje dyrektor Planete+ DOC.

Film pokazuje, jak rodzina, która zupełnie nie ma do czynienie z polityką, dla której najważniejsze jest to, aby ziemia na której od lat uprawia oliwki pozostała w ich rękach, zostaje wciągnięta w wielką światową, polityczną walkę.

- Film nakręcony przez zwykłego człowieka jest ogromną dawką prawdy i takiej niewyreżyserowanej uczciwości filmowej. To jest niezwykle powalające - podkreśla Liebhart.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z ludźmi filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" i "Trójkowo, filmowo" >>

"5 rozbitych kamer” to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź dotycząca walki palestyńskiej wioski z przemocą i opresją.

Dokument to kandydat do Oscara i zwycięzca aż trzech nagród na Planete+ Doc Film Festival w 2012 roku, w tym nagrody głównej.

Czytaj także

Miraż wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 14:00
- Ten film jest o świecie, który nas otacza, jest zaproszeniem do myślenia o tym świecie, a wydaje mi się, że taką cechą charakteryzują się słuchacze Trójki - mówił Artur Liebhart zachęcając do obejrzenia "Osaczonych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiedźma wojny" nie powiedziała ostatniego słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 15:40
Film "Wiedźma wojny”, który otrzymał nagrodę Złotej Żaby na tegorocznym festiwalu Plus Camerimage, miał już swoją kinową premierę. Niestety zniknął z ekranów, ale jak zapewnia Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planet + DOC, ten kanadyjski dramat powróci do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 05:45
Oscary 2013: w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa Oscara zdobyła Jennifer Lawrence za rolę w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia"
rozwiń zwiń