"Walka o ten film była naszym Westerplatte"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 12:26
- Zmierzenie się z rolą to jedno, ale zmaganie się z przeszkodami na drodze do ukończenia filmu wzbogaciły całą ekipę - mówi aktor filmu "Tajemnica Westerplatte" Robert Żołędziewski.
Audio
  • - Jako twórcy zawsze wiedzieliśmy, że ten film zrobimy - Robert Żołędziewski o "Tajemnicy Westerplatte"
Kadr z filmu Tajemnica Westerplatte, reż. Paweł Chochlew
Kadr z filmu "Tajemnica Westerplatte", reż. Paweł ChochlewFoto: mat. prasowe

Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku. - Mam przyjemność grać zastępcę majora Sucharskiego, który nie do końca zgadza się ze swoim dowódcą. Mamy różne zdania na temat obrony - opowiada o fabule filmu Robert Żołędziewski odtwórca roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego.

II wojna światowa - archiwalne nagrania, zdjęcia, dokumenty >>>

/

"Tajemnica Westerplatte" to film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.
- Reżyser zaproponował mi tę rolę na samym początku, ale praca nad filmem trwała dosyć długo. Perturbacje po drodze nie zawsze były przyjemne, trzeba było wznawiać produkcję. Ale dzięki temu dojrzała we mnie rola, miałem więcej czasu, by zrozumieć swojego bohatera - mówi aktor w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Film powstawał od 2009 roku, produkcja napotykała przeszkody finansowe, komplikacje organizacyjne, a część historyków i polityków zarzuciła scenarzyście i reżyserowi Pawłowi Chochlewowi przekłamanie faktów historycznych nawołując do odebrania projektowi dotacji PISF. Z kolei środowisko twórcze zwróciło się w liście otwartym do mediów i polityków o zaprzestanie cenzury prewencyjnej.

Więcej rozmów z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Gość Trójki podkreśla, że obejrzenie zwiastuna i przeczytanie recenzji w gazecie nie wystarczy, by wyrobić sobie zdanie na temat filmu. - Zobaczcie, dopiero wtedy rozmawiajcie - zachęca.

Muzykę do filmu skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, projekty scenografii wyszły spod ręki zdobywcy Oscara - Allana Starskiego, a w głównych rolach wystąpili także: Jan Englert, Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka i Jakub Wesołowski.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy. 

Czytaj także

Siedem dni na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:00
7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bohaterskiej walki skapitulowała załoga Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Sens pamięci o wojnie: aby już się nie powtórzyła”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 13:16
1 września to wspomnienie osób zasłużonych dla kraju, ale i dzień namysłu nad teraźniejszością i przyszłością Polski - powiedział prezydent podczas uroczystości w Tczewie.
rozwiń zwiń