"Sugar Man", zdobywca Oscara - z tego filmu bije optymizm

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 15:24
- Ten obraz opowiada o człowieku, który miał bardzo małe ego i wspaniałe, złote serce. Jego los potoczył się jak w bajce - mówi Jakub Duszyński z Gutek Film o zdobywcy Oscara za najlepszy dokument.
Audio
Sixto Rodriguez
Sixto RodriguezFoto: Fot.: Kadr z filmu "Sugar Man"

Film zebrał już kilkadziesiąt nagród na najważniejszych światowych festiwalach i konkursach, w tym nagrodę BAFTA i Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Niedawno reżyser filmu Malik Bendjelloul gościł w Trójce. Podczas tego niezwykłego spotkania Wojciech Mann zdradził, dlaczego w latach 70. kupił płytę Rodrigueza. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo ze spotkania z reżyserem "Sugar Mana"!

W latach 70. Sixto Rodriguez wydał dwa albumy, które nie znalazły uznania wśród amerykańskiej publiczności. Rozwiązawszy kontrakt z wytwórnią płytową, prowadził normalne życie. Tymczasem w Republice Południowej Afryki jego muzyka zyskała ogromną sławę, a nazwisko stało się znane na równi z największymi gwiazdami rocka.

Oscary 2013: relacja z gali wręczenia nagród
Jakub Duszyński
z Gutek Film podkreśla, że rzadko się zdarza, by film dokumentalny został wielkim kasowym przebojem. - Chyba chodzi o ten optymizm, który z tej opowieści bije. Jest to prawdziwa historia człowieka, który nie wiedział o tym, że jest gwiazdą. Żył z pracy na budowie i nie przypuszczał, że na drugim końcu świata jest bardziej popularny niż Rolling Stonesi i Elvis Presley razem wzięci. Coś takiego jest w tym filmie, że ludziom po jego obejrzeniu chce się żyć. On przywraca wiarę, że wszystko ma sens - stwierdza gość "Fajnego filmu".

"Sugar Man" zdobył statuetkę dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego. Zobacz, jakie inne filmy były nominowane w tej kategorii.

Obecnie Sixto Rodriguez jeździ po całym świecie i daje koncerty.

Soudtrack do filmu "Sugar Man" był płytą tygodnia Trójki .

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Film "Sugar Man" można już oglądać w polskich kinach.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA Oscary 2013

Czytaj także

Oscary 2013: Jan A. P. Kaczmarek zdradza, jak głosował

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:30
- Nominacje są wyróżnieniem, które czasami trzeba przyjąć jako koniec przygody. Są przecież filmy znakomite, które dochodzą do nominacji, a nagrody uciekają im sprzed nosa - mówił Jan A. P. Kaczmarek, który w 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013: triumf "Życia Pi" z bankructwem w tle

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:25
Film "Życie Pi" w reżyserii Anga Lee, który zdobył cztery Oscary między innymi za zdjęcia Claudio Mirandy, jest przykładem wielkiego sukcesu... i spektakularnej porażki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013: to nagrody dla mainstreamu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 19:00
- Oscary nie są przestrzenią dyskusji dotyczących problemów społecznych czy politycznych, czego dowodem jest pominięcie filmu Kathryn Bigelow "Wróg nr 1" – uważa Karolina Pasternak z serwisu internetowego Stopklatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Argo" najlepsze, "Pi" razy 4 i przegrany "Lincoln"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:00
Najważniejsza w roku filmowa noc już za nami i najbardziej pożądana w tej branży statuetka trafiła w ręce nowych właścicieli. Ceremonię wręczenia Oscarów specjalnie dla nas skomentowali krytyk filmowy, Artur Cichmiński oraz Patrycjusz Tomaszewski.
rozwiń zwiń