"Raj: wiara" to film o poszukiwaniu spełnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 13:20
Jednym z wydarzeń ubiegłego roku była premiera filmu Ulricha Seidla "Raj: miłość". Nawiązanie do wątków z niego pojawia się w kolejnym obrazie reżysera "Raj: wiara", który w piątek wchodzi na ekrany polskich kin.
Audio
  • "Raj: wiara" to film o poszukiwaniu spełnienia (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Raj: wiara Ulricha Seidla
Kadr z filmu "Raj: wiara" Ulricha SeidlaFoto: mat.prasowe

- Filmowy tryptyk Ulricha Seidla spaja tytułowy raj, w którym podobno żyjemy w Europie Zachodniej. Bohaterkami cyklu są spokrewnione ze sobą kobiety, które nie mogą być szczęśliwe w naszym raju i starają się znaleźć spełnienie. Anna-Maria, bohaterka "Raj: wiara" szuka spełnienie w dewocji i fanatyzmie religijnym - opowiada Artur Liebhart.

Dla Anny-Marii raj jest tam, gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, Anna-Maria z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż - muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie "Raj: wiara" Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Reżyser będzie gościem na warszawskiej premierze filmu. Wraz z nim do Polski przyjedzie także Maria Hofstätter, odtwórczyni głównej roli. - Moim zdaniem to jedna z najważniejszych ról kobiecych w tym roku - ocenia Artur Liebhart. Anna-Maria to siostra bohaterki z pierwszej części tryptyku "Raj: miłość", historię jej córki będzie opowiadał ostatni z obraz z cyklu. "Raj: nadzieja" pojawi się w kinach we wrześniu.

Reżyser Ulrich Seidl i Maria Hofstätter będą gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego w niedzielnym  "Trójkowo, filmowo" >>>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Czytaj także

"Płynące wieżowce” powalczą na festiwalu Roberta De Niro

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 13:50
Selekcja na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku, jak na wielu festiwalach międzynarodowych, była bardzo ostra. Film "Płynące wieżowce” znalazł się wśród czternastu filmów fabularnych, które zostaną zaprezentowane w sekcji Viewpoints i jest jedynym filmem z Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Donoma" opowieść o różnych odcieniach miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 17:30
- To kilka historii miłosnych, które rozgrywają się w Paryżu. Opowiadają o tym jak ludzie tworzą swoje mikroświaty, jak przetwarzają swoją codzienność, przeżywają wzloty i upadki, zakochują się, rozczarowują, rozstają... - mówiła w Trójce Magda Sztorc ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń