"Imagine" bardzo mocno działa na wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:00
- Pokazywanie świata od strony osób niewidomych jest bardzo filmowe. Ten świat jest po prostu piękny - mówi o filmie "Imagine" jego reżyser, Andrzej Jakimowski.
Audio
  • "Imagine" bardzo mocno działa na wyobraźnię (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Imagine
Kadr z filmu "Imagine"Foto: fot. mat. promocyjne

Mimo międzynarodowej obsady oraz miejsca akcji to bardzo polski film. - Ja jestem Polakiem, moi najbliżsi współpracownicy również, więc to polski film - podkreśla w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim reżyser.

Wybierając obsadę, Jakimowski nie musiał iść na żadne kompromisy, w jego filmie zagrali najlepsi z możliwych aktorów. Na specjalne uznanie zasługuje Brytyjczyk Edward Hogg, który doskonale wcielił się w rolę Iana. - Uważam, że to najwybitniejszy aktor młodego pokolenia na świecie - mówi Jakimowski. - Byłem zachwycony, że chciał zagrać tę rolę - dodaje.

Zdaniem reżysera bardzo ważną rolę zagrała również Alexandra Maria Lara. - To kolejne moje marzenie, które się zrealizowało - podkreśla. - Ona musiała zagrać rolę bardzo trudną technicznie, ale wdzięczną. I w pewnych momentach filmu tak fajnie rozkwita, i pokazuje mnóstwo dziecięcego entuzjazmu, wrażliwość, a przy tym jest jeszcze bardzo kobieca. Cieszę się, że zagrała postać Ewy - dodaje.

W filmie widać również, że miejsce akcji nie zostało wybrane przypadkowo. -  Dużo czasu spędzam w Lizbonie i kocham ją tak samo jak Warszawę - wyjaśnia Andrzej Jakimowski.

"Imagine" pokazuje losy niewidomego instruktora kliniki chorób wzroku, który stosując niekonwencjonalne metody, uczy grupę niewidomych pacjentów orientacji w przestrzeni. Ian próbuje przekonać swoich podopiecznych, że najważniejsze są wyobraźnia i umysł, a nie zmysły. Stosowana przez niego echolokacja jest metodą kontrowersyjną i niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo.

"Imagine" był już pokazywany w wielu krajach i wszędzie spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów, którzy do ostatnich kadrów w napięciu oczekują na rozwiązanie historii. Niezwykle ważnymi elementami filmu są dźwięk i muzyka, którą skomponował Tomasz Gąsowski.

Film wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 12 kwietnia. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Andrzejem Jakimowskim.

 

Czytaj także

"Imagine" podbija świat i otwiera WFF

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 15:29
Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego jak zwykle zadbali o to, żeby pokazać kinomanom najlepsze filmy europejskie. W tym roku wyświetlą aż 200 filmów, w wielu przypadkach to jedyna okazja, żeby je zobaczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Raj: wiara" to cierpka historia o zacietrzewieniu religijnym

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 13:43
- Gwarantuje, że reżyser w tym filmie nie pokazuje sytuacji ekstremalnych. To co pokazujemy to jest obraz mocno uśredniony - mówi Maria Hofstätter, odtwórczyni roli fanatyczki religijnej w obrazie "Raj: wiara".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski ubek co Czeszkę uwodził

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:52
Maciej Stuhr coraz częściej pojawia się w filmach czeskich i słowackich, tym razem zobaczymy go w "Konfidencie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski Festiwal Filmowy: "Tango Libre" zwycięzcą

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 22:05
Obraz belgijskiego reżysera Frederica Fonteyne'a pokonał w międzynarodowym konkursie 18 produkcji.
rozwiń zwiń