Zanussi kręci "Obce ciało" o mentalności korporacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 12:00
- Dobre życie nie polega na tym, by być koniecznie bogatym i brać udział w wyścigu szczurów - mówił w radiowej Trójce o swoim nowym filmie reżyser Krzysztof Zanussi.
Audio
  • Krzysztof Zanussi o filmie "Obce ciało" (Trójka/Fajny film)
Krzysztof Zanussi gościł w trójkowym Biurze Myśli Znalezionych
Krzysztof Zanussi gościł w trójkowym "Biurze Myśli Znalezionych"Foto: fot. PR/W. Kusiński

Film się nazywa "Obce ciało" i opowiada o wielkiej korporacji i mentalności korporacyjnej. Jego bohaterem ma być młody pracownik, dręczony przez swych przełożonych, którzy nie akceptują i nie rozumieją jego postawy religijnej.

- Mój bohater jest Włochem, nie jest Polakiem. Jest człowiekiem osaczonym w wielkiej korporacji, a przyjeżdża z Włoch do Polski. Jest pełen nadziei, że zobaczy u nas kraj Jana Pawła II, tymczasem widzi coś zupełnie innego, ponieważ miejsce, z którym się zetknął to właśnie korporacja. Wielkie pieniądze, wielkie kariery i ludzie, którzy są bez skrupułów - wyjaśnił gość Trójki.

Zdaniem reżysera, mentalność korporacyjna wżera się w nas coraz bardziej, coraz bardziej odczłowiecza nasz kraj, a wcale nie prowadzi do tego byśmy byli przez to lepsi czy bogatsi.

- Etyka i styl korporacji jest często w pełnej sprzeczności z podstawowymi zasadami przyzwoitości. Być może, mówiąc podniośle, z zasadami chrześcijaństwa, na której nasza kultura jest wychowana. Czas do tego dojrzał i warto o tym powiedzieć - mówił Zanussi.

"Obce ciało" to koprodukcja polsko- włosko-rosyjska. Końcowe fragmenty filmu dzieją się w Rosji. Bohaterami filmu są głównie ludzie młodzi, w wieku około 30 lat, przeważnie są to kobiety. Obsada filmu jest międzynarodowa. Z polskich aktorów zobaczymy m.in. Agatę Buzek, Agnieszkę Grochowską oraz Weronikę Rosati

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

mr

Zobacz więcej na temat: FILM Krzysztof Zanussi

Czytaj także

Nagrody Oliviera 2013: Helen Mirren najlepszą aktorką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 13:30
W Londynie rozdano wczoraj Oliviery, doroczne brytyjskie nagrody teatralne. Najwięcej statuetek zebrała sztuka "Dziwny przypadek psa nocną porą", ale to nagroda dla najlepszej aktorki wzbudziła największe zainteresowanie zgromadzonych. Dostała ją Helen Mirren, po raz kolejny za postać królowej Elżbiety II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znany aktor był w Waffen-SS. Serial z jego udziałem znika z anteny

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 19:36
Okazało się, że zmarły w 2008 roku znany niemiecki aktor Horst Tappert ukrywał swoją przynależność do Waffen-SS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser William Friedkin otrzyma Złotego Lwa za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 20:27
Dyrektor artystyczny festiwalu filmów w Wenecji Alberto Barbera podkreślił, że William Friedkin zrewolucjonizował amerykańskie kino w okresie, który jest określany jako "Nowe Hollywood".
rozwiń zwiń