Od Audrey Tautou do "Kota w Paryżu”. Muranów zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 14:32
Już po raz czwarty Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film organizują Przegląd Nowego Kina Francuskiego. - Będą filmy, których możemy w Polsce więcej nie zobaczyć - mówił w Trójce Adam Trzopek.
Audio
  • Adam Trzopek o atrakcjach Przeglądu Nowego Kina Francuskiego (Fajny film/ Trójka)
Audrey Tautou w filmie Thrse Desqueyroux
Audrey Tautou w filmie "Thérèse Desqueyroux" Foto: UGC Distribution/ mat. prom.

Czym zajmują się współcześni filmowcy nad Sekwaną? - W nowych filmach francuskich widać to, co się dzieje w tym kraju i na świecie. To kino pokazuje rzeczy małe i duże, zarówno kryzys finansowy, jak i miłość - mówił w audycji "Fajny film” Adam Trzopek, dyrektor warszawskiego kina Muranów.
Podczas festiwalu pokazane będą filmy autorstwa takich reżyserów jak Claude Miller, Claire Denis, Amos Gitaï, Costa-Gavras, ale także nowych nadziei francuskiego kina. - Będą to obrazy nieznane polskiej publiczności, część może wogóle nie trafić na nasze ekrany - zachęcał gość Trójki.

Wywiady z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
Na ekranach pojawią się takie gwiazdy, jak Audrey Tautou, Jean-Pierre Bacri, Isabelle Carré, Pierre Arditi, czy Gad Elmaleh, ale również młodzi aktorzy, o których dopiero będzie głośno. Po raz pierwszy w Przeglądzie zostaną pokazane dwa filmy animowane: "Obraz" Jeana-Françoisa Laguione dla dorosłych i "Kot w Paryżu" dla dzieci (wyprodukowany przez słynne francuskie studio animacji Folimage).

Gościem Przeglądu będzie Hervé Lasgouttes, reżyser filmu otwarcia "Kraul" zdobywcy nagrody Europacinema na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Wenecji.

Przegląd Nowego Kina Francuskiego odbędzie się w dniach 8 -15 maja 2013 w warszawskim kinie Muranów. Po edycji stołecznej wydarzenie rusza w kraj. Przeglądy będą pokazywane m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie.
Audycję przygotował Ryszard Jaźwiński. Zapraszmy do wysłuchania dołączonego materiału.

Zobacz więcej na temat: Ryszard Jaźwiński Trójka

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2013: 15-godzinny film i "Wielki błękit”

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:11
- Czegoś takiego jeszcze nie było.... "The Story of Film – Odyseja filmowa"Marka Cousinsa to niezwykła historia kina - mówił w Trójce Marcin Pieńkowski ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń