Talenty Trójki. Dla młodych twórców to bardzo ważny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 13:00
- O tym konkursie warto mówić, warto się chwalić, mając go w dorobku - stwierdza Grzegorz Zariczny, który jurorów urzekł filmem "Marysina polana”.
Audio
  • Talenty Trójki. Dla młodych twórców to bardzo poważny konkurs (Fajny Film/Trójka)
Kadr z filmu Marysina polana
Kadr z filmu "Marysina polana"

W czwartek, 20 czerwca wieczorem odbędzie się gala wręczenia nagród w konkursie Talenty Trójki, ogłoszonym dla młodych twórców przez Program 3 Polskiego Radia już po raz czwarty. Poznamy laureatów w trzech kategoriach: film, teatr oraz sztuki wizualne.

W kategorii Film o główną nagrodę walczą: Aleksandra Terpińska, Katarzyna Wilk, Grzegorz Zariczny.

- Mój film "Święto” był pokazywany na około trzydziestu festiwalach  i zawsze był bardzo ciepło witany za granicą - mówi Aleksandrta Terpińska. Finalistka Talentów Trójki dodaje, że najcudowniejsze dla filmowca jest to, że używa języka kina, który jest rozumiany na całym świecie.
Historia dziewczynki i misia spotkanego na przystanku, którą opowiada film Katarzyny Wilk, to pozytywna i ciepła opowieść o związku. - Film był moją pracą dyplomową w Łódzkiej Szkole Filmowej i bardzo się cieszę, że będę mogła dalej opowiadać tę historię. Otrzymałam propozycję zrealizowania serialu animowanego na podstawie filmu - mówi Katarzyna Wilk w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Grzegorz Zariczny podkreśla, że być w gronie  finalistów to dla niego bardzo duże wyróżnienie. – O tym konkursie warto mówić, warto się chwalić, mając go w dorobku - stwierdza Zariczny, który jurorów urzekł filmem "Marysina polana”.

Spośród nadesłanych prac jury zakwalifikowało do finału sześciu innych młodych twórców. Wśród nich znaleźli się:  Mateusz Pakuła , Agnieszka Skrzypczak , Paweł Świątek (kategoria Teatr ),  oraz Krzysztof Maniak , Dominik Ritszel i Agata Wawryniuk (kategoria Sztuki Wizualne ).

Nagrodę specjalną - Diament Trójki - otrzyma Janusz Głowacki.

Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca 2013 roku o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej . Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR. Uroczystość będzie transmitowana na antenie Programu 3 .

A o godz. 21.00 zapraszamy na "Klub Trójki". Gośćmi Jerzego Sosnowskiego będą laureaci Talentów Trójki i przedstawiciele jury.

Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Konkurs Talenty Trójki ,   organizowany od 2010 roku organizowany przez Program 3 , stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr , Film i Sztuki wizualne .

Dotychczas laureatami zostali: reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak i Piotr Złotorowicz, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki. W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna, Diament Trójki. Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda .

Czytaj także

Diament Trójki dla Janusza Głowackiego!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 14:21
W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została nagroda specjalna Talentów Trójki - Diament Trójki. Po raz pierwszy otrzymała ją jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda. W tym roku przyznamy ją pisarzowi Januszowi Głowackiemu.
rozwiń zwiń