"Miłość lesbijska to już nie sensacja"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:00
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty 18 lipca otworzy pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes "Życia Adeli – Rozdział 1 i 2" Abdellatifa Kechiche'a. – Dziwię się kontrowersjom wokół tego filmu, bo kino zrobiło już 10 kroków do przodu – powiedział w Trójce szef festiwalu Roman Gutek.
Audio
  • Roman Gutek zaprasza na 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty (Fajny film/ Trójka)
Adle Exarchopoulos i La Seydoux w filmie Życie Adeli
Adèle Exarchopoulos i Léa Seydoux w filmie "Życie Adeli" Foto: mat. prom./ Gutek Film

– Cieszę się bardzo, że po raz kolejny nasz festiwal dostąpił tego zaszczytu i Złota Palma po raz kolejny otwiera nasz festiwal. Ważne też, że reżyser będzie z nami. 10 lat temu pokazywaliśmy jego debiut, więc jest on znany festiwalowej publiczności – mówił gość Ryszarda Jaźwińskiego w audycji "Fajny film”.

O Festiwalu Nowe Horyzonty czytaj i słuchaj w Trójce>>>

Nagrodzony w Cannes film opowiada o wchodzącej w dorosłe życie paryskiej nastolatce. Życia Adeli – Rozdział 1 i 2 (La vie d’Adèle – Chapitre 1 & 2) to też historia miłości dwóch lesbijek, ale – co podkreśla Roman Gutek – temat nie jest ujęty w sposób kontrowersyjny. – Widać, że kino już zrobiło 10 kroków do przodu i nie szuka sensacji w odmienności. Raczej traktuje relacje między ludźmi jako coś normalnego – dodał Roman Gutek.

Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym tegorocznego Berlinale filmu Małgośki Szumowskiej W imię... ze znakomitymi kreacjami Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza - subtelne, pełne emocji stadium zakazanej miłości. – Będzie to polska premiera tego filmu, więc wszystkich bardzo serdecznie zapraszam – dodał Roman Gutek.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18–28 lipca 2013. Podczas festiwalu zostaną pokazane 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. 143 filmy będą miały swoje polskie premiery. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Trójka.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

(ei)

Zobacz więcej na temat: FILM Nowe Horyzonty Wrocław

Czytaj także

"Nowe Horyzonty" na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:18
Po raz kolejny radiowa Trójka zaprasza miłośników kina na prawdziwą ucztę. Od 18 do 28 lipca Program 3 relacjonować będzie najważniejsze wydarzenia 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Stacja od lat jest patronem medialnym tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzyzwoity i genialny - Walerian Borowczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:00
- Najbardziej skandalizująca u Borowczyka nie jest seksualność, lecz właśnie miłość. To wielki romantyk, który pokazuje destrukcyjny wymiar uczucia - mówił w "Rozmowach po zmroku" filmoznawca Jakub Mikurda.
rozwiń zwiń