"W Polsce powstaje za mało filmów niepotrzebnych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:04
Gościem audycji "Fajny film" był laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych - Radosław Osiński.
Audio
  • Nagroda im. Krzysztofa Mętraka (Fajny film wczoraj widziałem/Trójka)
W Polsce powstaje za mało filmów niepotrzebnych
Foto: alexsaes/sxc.hu/cc

Po zapoznaniu się z pracami 89 uczestników XVII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka jury pod przewodnictwem Anny Osmólskiej-Mętrak przyznało Grand Prix (rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 10 tys. zł) Radosławowi Osińskiemu. Osiński został wyróżniony za: "nieoczywiste i inspirujące spojrzenie na współczesne kino, doskonałe opanowanie krytyczno-filmowego warsztatu oraz językową i intelektualną dyscyplinę, które zaowocowały zestawem tekstów na najwyższym poziomie".
- Na konkurs zgłosiłem kilka tekstów. Starałem się je zróżnicować pod względem formy, treści, ciężaru gatunkowego. Zgłosiłem materiały o tonacji poważnej i te żartobliwe. Wysłałem też tekst, który jak sądziłem, mógł wywołać kontrowersje - mówi w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zwycięzca.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
Chodzi o tekst "Potrzeba niepotrzebności" o specyfice polskiej kinematografii. W publikacji gość radiowej Trójki twierdzi, między innymi, że w Polsce powstaje zbyt mało filmów... niepotrzebnych. Jako przykład podaje sytuację, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku. Wówczas na ekrany kin trafiły dwie biografie Abrahama Lincolna - poważana w reżyserii Stevena Spielberga i druga w konwencji fantasy - "Abraham Lincoln. Łowca wampirów 3D".
- Odniosłem tę sytuację do Polski. W tym roku powstanie biografia Lecha Wałęsy. W moim tekście starałem się stworzyć taką wyobrażoną wersję, jak mogłaby wyglądać filmowa biografia "Lech Wałęsa kontra wampiry". Spodziewałem się, że to może kogoś zniesmaczyć - przyznaje krytyk.

Osiński jest jedyną osobą, która została laureatem konkursu im. Krzysztofa Mętraka wygrywając wcześniej konkurs "Powiększenie". Z Radosławem Osińskim rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!
kk

Czytaj także

Sławomir Idziak o kręceniu superprodukcji: to nie jest moja bajka

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 18:00
- To nie są miejsca, w których można sobie pozwolić na jakąkolwiek rewolucję, tam się nie śni swoich własnych snów, tylko te, które ktoś napisał - mówił o pracy na planie takich superprodukcji jak "Harry Potter" Sławomir Idziak, światowej sławy operator filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mordercze klauny z kosmosu” - film tak irracjonalny, że aż kultowy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 16:11
"Mordercze klauny z kosmosu” to film przez krytyków uznawany za najgorszy obraz lat 80. Wśród widzów jednak spotkał się on z dość ciepłym przyjęciem. A dla wszystkich miłośników kina klasy B jest to po prostu pozycja obowiązkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino kobiece. Katarzyna Klimkiewicz: to tylko przymiotnik

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 11:33
- O mojej tożsamości nie decyduje to, że jestem kobietą, ale bardziej, że jestem z Polski. Czuję, że to jest ważniejsze. Niosę ze sobą to, skąd jestem - powiedziała w Jedynce reżyserka filmu "Zaślepiona" Katarzyna Klimkiewicz.
rozwiń zwiń