Kino Kieślowskiego w cieniu miłości, wolności i samotności

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 13:36
W najbliższy weekend proponujemy wybrać się m.in. do Sokołowska, gdzie odbędzie się festiwal filmowy Hommage a Kieślowski. To dobra propozycja dla fanów kina.
Audio
  • Festiwal filmowy Hommage a Kieślowski (Fajny film/ Trójka)
Kino Kieślowskiego w cieniu miłości, wolności i samotności
Foto: Fundacja In Situ/ L.Krutulski

Na festiwal przybywają ludzie z okolicy, ale nie tylko. Publicznością są również twórcy filmowi i współpracownicy Krzysztofa Kieślowskiego.

Charakterystycznym elementem festiwalu jest film lub filmy przewodnie. W tym roku będą nimi "Biały” – druga część trylogii "Trzy Kolory" oraz dokument "Pierwsza miłość". Osią festiwalu będą zatem kategorie miłość – wolność – samotność. Gościem specjalnym festiwalu będzie producent trylogii – Marin Karmitz. Cezary Pazura, Artur Barciś, Marzena Trybała, Violetta Buhl – to m.in. aktorzy, którzy uświetnią swoją obecnością festiwal.

Twórcy festiwalu pragną, by wydarzenie nie było wyłącznie pokazem filmów, a stało się punktem na mapie świata, który już nierozerwalnie będzie połączony z osobą Krzysztofa Kieślowskiego. -  W Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które ma być bardzo żywym organizmem, miejscem spotkań, warsztatów, rozmów, debat, realizacji filmowych. Będą tam również pamiątki i rzeczy związane z osobą Krzysztofa Kieślowskiego - mówi Zuzanna Fogtt z fundacji In Situ.

Sokołowsko jest położne na Dolnym Śląsku, na granicy z Czechami, 65 km od Wrocławia i 9 km od Wałbrzycha. Sceneria festiwalu jest nieprzypadkowa - tu część dzieciństwa spędził Krzysztof Kieślowski. Jego ojciec leczył się w sokołowskim sanatorium. Powrócił do tego miejsca po wielu latach, by nakręcić film dokumentalny "Prześwietlenie".

Na festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko filmy Krzysztofa Kieślowskiego, ale również te kojarzące się z jego twórczością, w tym również obrazy młodych twórców kina. Festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek 6 września i potrwa do niedzieli 8 września. Więcej informacji na stronie >>>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Program przygotował Ryszard Jaźwiński.

sm

Czytaj także

Klasyka polskiego kina dostępna za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:51
Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, a także kilkadziesiąt innych polskich klasycznych już produkcji filmowych można oglądać za darmo w internecie. Studia Filmowe TOR i KADR uruchomiły na platformie YouTube swoje kanały filmowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie kolory miłości, wolności i samotności w filmach Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 11:00
– Krzysztof Kieślowski zawsze powtarzał, że kamera ma wielką siłę i zmienia ludzi – mówił w Trójce Krzysztof Wierzbicki, dokumentalista i wieloletni współpracownik reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiara, nadzieja i miłości w filmach Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:32
6-8 września w Sokołowsku odbędzie się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013. Mówi o nim Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.
rozwiń zwiń