Rektor łódzkiej Filmówki: przygotowaliśmy zmasowane uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 20:32
Łódzka Szkoła Filmowa mocno zaznacza swoją obecność na tegorocznym 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Ryszardowi Jaźwińskiemu opowiedział o tym rektor uczelni, reżyser Mariusz Grzegorzek.
Audio
  • Rektor łódzkiej Filmówki: przygotowaliśmy zmasowane uderzenie (Fajny Film/Trójka)
Budynek łódzkiej Szkoły Filmowej
Budynek łódzkiej Szkoły FilmowejFoto: HuBar/Wikimedia Commons

– Przygotowaliśmy zmasowane uderzenie. W tym roku obchodzimy 65-lecie istnienia uczelni. Próbujemy uzmysłowić światu i branży, że jesteśmy bardzo dumni z legendy szkoły, czyli takich postaci jak Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski. Z drugiej strony podczas festiwalu spotkali się nasi absolwenci młodszego pokolenia, m.in. Borys Lankosz, Leszek Dawid, Xawery Żuławski, Łukasz Barczyk, Greg Zgliński, Małgośka Szumowska i wielu innych. Oni teraz tworzą frontową siłę polskiego kina – mówił Mariusz Grzegorzek.

Podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni łódzką Filmówkę reprezntuje dwanaście filmów fabularnych. – Po raz pierwszy pokazujemy film wyprodukowany przez szkołę w Panoramie Kina Polskiego. To pełnometrażowy obraz "Jaskółka" zrealizowany przez Bartka Warwasa – przypomniał gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Mariusz Grzegorek zapowiedział, że na początku roku akademickiego szkołę odwiedzi wyjątkowy gość: – Chcemy wszystkich zaprosić 11 października na spotkanie, którego kulminacyjny punktem będzie przyznanie doktoratu honoris causa Michaelowi Haneke.

Relacji z festiwalu można słuchać na antenie Trójki codziennie od poniedziałku do piątku (9-13 września) w pasmach: "Do południa" (godz. 10.45) oraz "Zapraszamy do Trójki". Gdyńskiemu świętu kina poświęcone bedzie także specjalne wydanie audycji "Trójkowo Filmowo" (niedziela, 15 września, godz. 14.00), którego gospodarzem będzie Ryszard Jaźwiński, oraz "Trójki pod księżycem”, prowadzonej w nocy z 12 na 13 września przez Barbarę Marcinik. Relacje z imprezy pojawią się m.in. w sobotnim "Radiowym Domu Kultury” (14 września, godz. 12.00) oraz w serwisach.

Czytaj także

Krzysztof Krauze o "Papuszy": upodmiotowiliśmy Romów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:58
- W "Papuszy" występuje tylko mała garstka polskich aktorów, reszta to Romowie. Film jest w 80 procentach w języku romskim - mówił współreżyser Krzysztof Krauze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noce i dnie" w nowej odsłonie na 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 11:39
- Po raz pierwszy zobaczę ten film w takiej formie, w jakiej powinien on być pokazywany - mówi Jerzy Antczak, reżyser słynnego obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser filmu "Kongres": to jak jazda kolejką górską w inny świat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 12:21
- Będziecie wiedzieć, za co zapłaciliście - śmiało deklarował w "Klubie Trójki" reżyser filmu "Kongres", Ari Folman. Obraz powstał na podstawie opowiadania fantastyczno-naukowego Stanisława Lema "Kongres futurologiczny". Polska premiera filmu już dziś!
rozwiń zwiń