Wielkie święto Filmówki. "Nie wybieramy się na emeryturę"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 11:46
Łódzka Szkoła Filmowa kończy 65 lat. - Ale nie oznacza to, że przechodzi na emeryturę. Czuje się wciąż bardzo dobrze, rozwija i stanowi dumę naszego miasta - mówił w radiowej Trójce Mariusz Grzegorzek, rektor uczelni.
Audio
  • Wielkie święto Filmówki. "Nie wybieramy się na emeryturę" (Trójka/Fajny film)
Budynek łódzkiej Szkoły Filmowej
Budynek łódzkiej Szkoły FilmowejFoto: HuBar/Wikimedia Commons

- Mam mieszane uczucia. Z jednej strony to jest wynik, który deprymuje, ponieważ w tym wieku ludzie są, podobno, pozbawieni aktywności życiowej. Z drugiej natomiast chcemy pokazać to 65-lecie z dynamicznej strony i dać sygnał, że nie wybieramy się na emeryturę - stwierdził Grzegorzek.

Gość Trójki podkreślił, że dużo osób związanych ze szkołą: absolwentów, studentów, wykładowców, intensywnie przeżywa tę uroczystość.

- Chcemy żeby to 65-lecie miało uroczysty charakter. Spodziewamy się 800-900 gości. Połączymy to z inauguracją roku akademickiego, której absolutnym finałem będzie wręczenie doktoratu honoris causa Michaelowi Haneke, jednemu z największych reżyserów współczesnego kina - mówił Grzegorzek.

Haneke dołączy do znakomitego grona doktorów honoris causa Filmówki. Wcześniej wyróżnienia te otrzymali m.in.: Martin Scorsese, Vittorio Storaro, Jerzy Toeplitz, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Kawalerowicz czy Wojciech Jerzy Has.

W sobotę w południe zgodnie z tradycją nowy doktor honoris causa spotka się ze studentami Filmówki podczas "mistrzowskiej lekcji kina".

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) została założona 8 marca 1948 w Łodzi. Kształci przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.

(mr)

Zobacz więcej na temat: FILM jubileusz Łódź

Czytaj także

Colargol i Uszatek. Se-ma-for to Hollywood w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:06
Dawno, dawno temu, gdy z małego ekranu nie straszyły dzieci japońskie potworki, mogliśmy podziwiać przygody kotów Filemona i Bonifacego, Misia Uszatka i Colargola. Filmy powstały w łódzkiej wytwórni filmów lalkowych i rysunkowych Se-ma-for.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obraz. Słowo. Tuwim”. Wszystko, co trzeba wiedzieć o twórcy "Lokomotywy"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:24
Projekt prezentowany w łódzkiej galerii Re:Medium inspirowany jest poematem Juliana Tuwima "Bal w Operze”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Łodzi rozpoczyna się święto muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 08:37
Gościem piątkowej "Muzycznej Jedynki" będzie Elżbieta Czarnecka, dyrektorka XVI Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.
rozwiń zwiń