"Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie na chorobę Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:28
- Reżyser David Sieveking postanowił w ramach terapii siebie i swojej rodziny nakręcić film dokumentalny o chorobie swojej matki - mówiła w "Fajnym filmie" Weronika Adamowska z Against Gravity. Dokument "Nie zapomnij mnie" można już oglądać w kinach.
Audio
  • "Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie chorobę Alzheimera (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Nie zapomnij mnie
Kadr z filmu "Nie zapomnij mnie"Foto: mat. dystrybutora

David Sieveking, reżyser filmów dokumentalnych, znany polskim widzom z filmu "David chce odlecieć", w unikalny i bardzo intymny sposób, pełen groteski i humoru, portretuje swoją 73-letnią matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje.

Reżyser pokazuje nie tylko postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem, lecz również sposób, w jaki matka funkcjonuje w rzeczywistości.

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. "otwartym związku". Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. – "Nie zapomnij mnie" to film o chorobie, która jednoczy rodzinę – podsumowuje Weronika Adamowska z Against Gravity.

Dokument został nagrodzony główną nagrodą – Nagrodą Millennium – na 10. festiwalu filmowym Planete+ Doc w Warszawie.

Film można już oglądać w polskich kinach.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: FILM KULTURA

Czytaj także

Magdalena Boczarska o "W ukryciu": w tym filmie zabrano moją urodę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:29
- Wiem, że potrafię być piękna, ale to nie jest sztuką, sztuką jest być totalnie brzydką, szpetną i pokaleczoną wewnętrznie. Nie ma nic fajniejszego dla aktorki niż przekroczyć granice, poszukać w sobie ciemnej, mrocznej strony - mówiła Magdalena Boczarska o swojej roli w filmie "W ukryciu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jim Jarmusch zafascynowany wampirami?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 15:30
- Może się wydawać, że Jim Jarmusch sięgając po popularny ostatnio temat i realizując film "Tylko kochankowie przeżyją", gdzie bohaterami są wampiry, liczył tylko na zysk. Tymczasem to bardzo "jarmuschowski" film - mówi krytyk filmowy Jakub Popielicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Shirley Clarke: reżyserka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:40
W latach 60. podejmowała w kinie drażliwe tematy, przełamywała tabu, zajmowała się postaciami wykluczonymi, m.in. Afroamerykanami i homoseksualistami. – Wtedy w Ameryce już można było to robić, chociaż nadal trzeba było walczyć z cenzurą – mówi o twórczości Shirley Clarke dziennikarka filmowa Anna Bielak.
rozwiń zwiń