"Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie na chorobę Alzheimera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie na chorobę Alzheimera
Kadr z filmu "Nie zapomnij mnie"Foto: mat. dystrybutora

- Reżyser David Sieveking postanowił w ramach terapii siebie i swojej rodziny nakręcić film dokumentalny o chorobie swojej matki - mówiła w "Fajnym filmie" Weronika Adamowska z Against Gravity. Dokument "Nie zapomnij mnie" można już oglądać w kinach.

Posłuchaj

"Nie zapomnij mnie" - intymne spojrzenie chorobę Alzheimera (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

David Sieveking, reżyser filmów dokumentalnych, znany polskim widzom z filmu "David chce odlecieć", w unikalny i bardzo intymny sposób, pełen groteski i humoru, portretuje swoją 73-letnią matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje.

Reżyser pokazuje nie tylko postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem, lecz również sposób, w jaki matka funkcjonuje w rzeczywistości.

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. "otwartym związku". Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. – "Nie zapomnij mnie" to film o chorobie, która jednoczy rodzinę – podsumowuje Weronika Adamowska z Against Gravity.

Dokument został nagrodzony główną nagrodą – Nagrodą Millennium – na 10. festiwalu filmowym Planete+ Doc w Warszawie.

Film można już oglądać w polskich kinach.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

(pg/mat. promocyjne)

Polecane