"Granda": alternatywna wersja Brodki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:27
- Niewiele osób było zainteresowanych tym, co robimy. Dopiero na zaawansowanym etapie do studia przyszli ludzie z wytwórni. Po przesłuchaniu powiedzieli, że nie może być lepiej, że takiego materiału się spodziewali - mówi Monika Brodka o pracy nad albumem "Granda", który był bohaterem audycji "Historia pewnej płyty".
Audio
  • "Granda": alternatywna wersja Brodki (Historia pewnej płyty/Trójka)
Monika Brodka
Monika BrodkaFoto: mat. promocyjne

Podczas ostatnich Fryderyków "Granda" głosami publiczności została wybrana płytą 20-lecia.

Trzeci krążek pochodzącej z Żywiecczyzny artystki ukazał się 20 września 2010 roku. - Monika postanowiła, że nie będzie już nagrywać tzw. józkowych płyt, których producentami są Paweł Jóźwicki i Bogdan Kondracki, tylko chce być bardziej niszową piosenkarką. Nie bardzo wierzyliśmy w tę alternatywną wersję Brodki - mówi Jacek Jagłowski, ówczesny menadżer artystki.

Poszukiwania producenta albumu doprowadziły do Bartka Dziedzica, dotąd znanego twórcy reklam radiowych. - Połączył nas Marcin Macuk, który jest ojcem chrzestnym tego projektu - wspomina Monika Brodka i zaznacza, że na powstanie płyty wpływ miały "trzy silne inspiracje": dobre piosenki w prostej oprawie spod znaku The Ting Tings, rock'n'rollowy i nonszalancki zadzior Franz Ferdinand oraz muzyka M.I.A., która swoje egzotyczne korzenie i pochodzenie świetnie łączy z nowoczesnymi brzmieniami.

Zobacz wideo z koncertu Moniki Brodki w Trójce! >>>

Jako jeden pierwszych demo "Grandy" dostał Piotr Metz. Dziennikarz podkreśla, że choć Monika Brodka to wyrazista, mająca na siebie pomysł artystka, sukces jej trzeciego albumu jest zasługą zespołowej pracy, w którą zaangażowani byli m.in. Radek Łukasiewicz z formacji Pustki oraz Jacek "Budyń" Szymkiewicz z zespołu Pogodno.

Premierę płyty poprzedził wydany 13 sierpnia 2010 roku utwór "W pięciu smakach". Piosenkę po raz pierwszy zaprezentowano w Liście Przebojów Programu Trzeciego. - Początkowo nie czułem tego utworu, chociaż sądziłem, że może się spodobać ludziom. Monika natchnęła mnie mówiąc, żebym napisał wesołą historię o tym, jak zakochała się w kucharzu z chińskiej knajpy i że teraz chce, by dla niej gotował - opowiada autor tekstu Radek Łukasiewicz, który jako "pomoc naukową" kupił kurs "Chiński w jeden miesiąc" z dołączoną płytą ze wskazówkami fonetycznymi. Ostatecznie zamiast chińskich słów w piosence pojawiły się jednak wokalizy.

Monika Brodka po raz pierwszy zaprezentowała "Grandę" podczas Orange Warsaw Festival 2010. I zagrała va banque. - Zapowiedziała, że chce zaśpiewać na festiwalu tylko nową płytę, żadnych przebojów. Spodobał mi się ten odważny pomysł - mówi Piotr Metz. - Więcej czasu spędziłem na obserwowaniu reakcji publiczności niż słuchaniu muzyki i widziałem, że ludzie to kupują - dodaje Jacek Jagłowski.

"Granda" otrzymała Fryderyka w kategorii album roku pop oraz produkcja muzyczna roku. - Wiele osób mówiło mi, że to była jedna Polska płyta, jaką kupili w tamtym roku. Że to album, który coś zmienił na polskim rynku, że coś drgnęło. To dla mnie największe komplementy - podkreśla wokalistka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

Na "Historię pewnej płyty" zapraszamy w każdą sobotę od godz. 18.05 do 19.00.

(mk)

Zobacz więcej na temat: Monika Brodka MUZYKA Trójka

Czytaj także

Monika Brodka - "Granda"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 15:02
Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty, artystka wraca z bezkompromisowym materiałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyki 2011. Najwięksi zwycięzcy: Acid Drinkers i Monika Brodka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 00:30
Projekt "Męskie granie", wydawnictwo opublikowane przez Polskie Radio pod patronatem radiowej Trójki, wygrał w kategorii "Album Roku: Muzyka Alternatywna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brodka, Wasilewski, Mazolewski i Krajewski otrzymali nagrodę muzyczną Trójki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 10:21
"Monika Brodka, Marcin Wasilewski, Wojciech Mazolewski oraz Seweryn Krajewski laureatami Mateuszy 2011. W studiu im. Agnieszki Osieckiej wręczono w czwartek wieczorem nagrody muzyczne Trzeciego Programu Polskiego Radia." - piszą Wirtualne Media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brodka: nie ukrywam, wiele robię dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 12:23
- Staram się być szczera wobec siebie, rozwijać się. Stąd wynikają wszystkie moje zmiany stylistyczne często odbierane jako brak zdecydowania - mówi w Trójce Monika Brodka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brodka między Żywcem a Stanami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 20:08
- Chyba nigdy nie widziałam w tym miejscu tylu osób, a znam Żywiec doskonale. Nie można było finału Męskiego Grania lepiej wymyślić, choć swoim koncertem się stresuję - mówiła Monika Brodka przed występem na finałowym koncercie Męskiego Grania.
rozwiń zwiń