X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Romuald Lipko: Urszula była "zerową" kandydatką na gwiazdę, a jednak...

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 18:52
- W wieku 17 lat wygrałam Konkurs Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Dziadek się na mnie za to obraził. Wytłumaczyłam mu, że to jedyne miejsce, w którym można się pokazać - wspomina początki kariery w "Historii pewnej płyty" Urszula.
Audio
  • Romuald Lipko: Urszula była "zerową" kandydatką na gwiazdę (Historia pewnej płyty/Trójka)
05.1983. Zielona Góra. Występ Urszuli
05.1983. Zielona Góra. Występ UrszuliFoto: PAP/Tomasz Gawałkiewicz

"Urszula" to pierwszy album Urszuli. Został wydany w 1983 nakładem wydawnictwa Savitor. - Całkiem przypadkiem zetknąłem się z Romkiem Lipką. Szukał nowych pomysłów, inspiracji i pierwszym utworem, który mi powierzył była pieśń "Za ostatni grosz". Nagrał to Romuald Czystaw. Byliśmy bardzo dumni z tego utworu. Potem nastał stan wojenny, a Budka Suflera stwierdziła, że być może czas na próbę z nową wokalistką - wspomina autor tekstów Marek Dutkiewicz.

Sama Urszula opowiada, że początek jej współpracy z Budką Suflera przypomina... łańcuszek.  - Jego początkiem był mój udział w chórkach towarzyszących wykonawcom w Sopocie. Tam poznałam Rysia Kniata, który pracował w radiu w Poznaniu. Okazało się, że zadzwonił do Romka Lipko - dodaje.

Romuald Lipko - lider Budki Suflera - opowiada, że Ryszard Kniat był jego kolegą. - Próbował coś robić z Urszulą muzycznie, ale nie specjalnie im to "żarło" . Mieli jedną czy dwie piosenki. I zwrócił się do mnie, czy nie pomógłbym tej dziewczynie. Pojawiła się, posłuchałem jej głosu. Wówczas była zupełnie "zerową" kandydatką na gwiazdę, zwyczajna dziewczyna, niczym się nie wyróżniała. Niedługo potem zaproponowałem jej trzy piosenki. To były: "Fatamorgana", "Luz Blues" i "Bogowie i Demony" - opisuje początek znajomości z Urszulą.

Jak to się stało, że Urszula jednak została gwiazdą i jak wyglądała jej współpraca z muzykami Budki Suflera? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Historii pewnej płyty" można słuchać w sobotę między 18.00 a 19.00. Audycję przygotował Tomasz Żąda.

(mp, ei)

Czytaj także

Yugoton: z miłości do jugosłowiańskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 20:17
- Koncept płyty Yugoton polegał na tym, że bierzemy utwory nowofalowych zespołów jugosłowiańskich i oddajemy je polskim wykonawcom, którzy napiszą do tego własne teksty i wystąpią na składankowej płycie, która byłaby czymś w rodzaju "The best of..." - opowiada w "Historii pewnej płyty" Maciej Chmiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider "Kobranocki" nie zamierza rezygnować z muzyki: żywcem mnie nie wezmą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 14:10
- Wierzcie lub nie, ale wszystko, co dotyczy Kobranocki, wymyśliłem sobie w przedszkolu i konsekwentnie trzymam się swojego planu - mówi Andrzej "Kobra" Kraiński, lider zespołu Kobranocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula: fajnie było wejść w klimat lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 14:47
- Piosenki na tej płycie to kamienie milowe w mojej twórczości. Miały na mnie największy wpływ i wryły się w ludzką pamięć - mówi Urszula o albumie "Wielki Odlot 2: Najlepsze 80-te". Artystka była gościem audycji "Mało obiektywnie".
rozwiń zwiń