Debiut Piersi: "płyta ludyczna"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:46
- To nie żadna kreacja rzeczywistości, tak po prostu było - mówi Paweł Kukiz o tekstach kontrowersyjnych utworów z pierwszego krążka "Piersi".
Audio
  • Debiut Piersi: "płyta ludyczna" (Historia pewnej płyty/Trójka)
Paweł Kukiz od początku kariery stawiał na wyrazistość
Paweł Kukiz od początku kariery stawiał na wyrazistośćFoto: TVP/PAP/Bartłomiej Banaszak

Album ukazał się w 1992 roku nakładem Polskich Nagrań. - Rozszedł się w ogromnej liczbie egzemplarzy, w dużej mierze dzięki temu, że trafił na określony klimat polityczny - wspomina Paweł Kukiz.

- Ta płyta sprawia wrażenie puzzli poskładanych z różnych etapów działalności zespołu i z różnych systemów politycznych, które warunkowały powstawanie repertuaru. Mamy tam odwołania do melodii ludowych, w tekstach Kukiz pozostaje twórcą wręcz rocko-polowym: to były przyśpiewki dotyczące relacji z dziewczyną czy chęci napicia się wódki - mówi dziennikarz Maciej Chmiel.

Jednocześnie, jak podkreśla Walter Chełstowski, twórczości Pawła Kukiza nie można było odmówić zaangażowania. - Teksty były jak pokoleniowa gazety polityczno-społeczna: od ZCHN do Janka Borysewicza. Większość z tych numerów mógłbym dziś zaśpiewać w całości, co jest dowodem, że utkwiły mi one w głowie i sercu - przekonuje twórca jarocińskiego festiwalu.

- Gdyby ktoś obecnie nagrał taką płytę  prawdopodobnie przeszłaby niezauważona - ocenia Piotr Klatt, który w latach 90. prowadził w Trójce autorską audycję muzyczną i jako jeden z pierwszych dziennikarzy wyemitował na antenie utwór "ZCHN zbliża się" (na bazie melodii z pieśni kościelnej "Pan Jezus już się zbliża"). - Wtedy sytuacja oparła się o kuluary sejmowe. Jeden z posłów powiedział kilka gorzkich słów pod adresem prezentera, który w radiu publicznym gra pieśni z tak wulgarnym tekstem - wspomina lider Róż Europy.

***

Tytuł audycji: Historia pewnej płyty

Prowadził: Tomasz Żąda

Goście: Paweł Kukiz, Maciej Chmiel, Walter Chełstowski, Piotr Klatt

Data emisji: 27.12.2014

Godzina emisji: 18.05

(mk/mp)

Czytaj także

Debiut Daabu: "to w dużej mierze improwizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 20:00
O historii powstawania pierwszej płyty zespołu Daab opowiadali Andrzej Krzywy, Waldemar Deska i Piotr Strojnowski - pierwszy wokalista zespołu. Poznaliśmy nie tylko kulisy nagrywania albumu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Ostrowska: trudne początki solowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 13:30
- To dla mnie bardzo ważna płyta. Od niej zależało, czy przypomnę się słuchaczom, czy spodobam im się - mówi wokalistka o albumie "Alchemia" wydanym w 1999 roku.
rozwiń zwiń