Björk o płycie "Volta": to miała być muzyka pogańska

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 19:05
"Volta" to siódmy studyjny album islandzkiej piosenkarki i kompozytorki Björk, wydany w 2007 roku. Już podczas nagrywania go, artystka zapowiadała muzyczny przewrót w swojej karierze.
Audio
  • Björk o płycie "Volta": to miała być muzyka pogańska (Historia Pewnej Płyty/ Trójka)
Bjrk podczas koncertu Coachella Valley Music and Arts Festival w 2007 roku, na którym promowała płytę Volta
Björk podczas koncertu Coachella Valley Music and Arts Festival w 2007 roku, na którym promowała płytę "Volta" Foto: Wikipedia/cc/Paul Familetti - Flickr

Pogłoski pojawiające się w trakcie tworzenia albumu zwiastowały zmiany. Muzyka miała odchodzić od spokojniejszych i bardziej stonowanych płyt artystki. - Samplowałam moją wcześniejsza muzykę i tak mi się to spodobało, że te brzmienia słychać prawie na całej płycie. Chciałam też nagrać instrumenty smyczkowe, ale podłączone do prądu. By brzmiały jak ocean, by miały to brudne brzmienie. Nowa płyta miała być pogańską muzyką - wspominała Björk.
Do pracy nad płytą zaprosiła gości m.in. z Mali i Chin. Jednym ze współproducentów albumu był Timbaland. - Poznałam go kilkanaście lat wcześniej. Rozmawialiśmy o współpracy, ale byliśmy zbyt zajęci. Wreszcie się udało i to był bardzo owocny czas. Kiedy zamknęliśmy się w studiu, chociaż jesteśmy bardzo różnymi muzykami, wiedzieliśmy co nas łączy - dodaje Björk. Artystka w pierwszej części swojej trasy koncertowej promującej album, odwiedziła Polskę (1 lipca 2007).

***

Tytuł audycji: Historia pewnej płyty

Prowadziła: Anna Gacek

Gość: Björk

Data emisji: 10.1.2015

Godzina emisji: 18.05

(ei/kul)

Czytaj także

"Vena Amoris" Anity Lipnickiej - śmiercionośne piękno

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 19:00
Tym razem rozmawiamy o piątej płycie w solowej karierze Anity Lipnickiej - "Vena Amoris". Krążek został wydany jesienią 2013 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carla Bruni w rozmowie z Anną Gacek

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 14:00
To jedna z najczęściej opisywanych i fotografowanych kobiet we Francji. Kontrowersyjna, budząca skrajne emocje...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swans zagrają na Open'er Festival 2015!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 20:07
Pierwsze open’erowe ogłoszenia w 2015 roku to różnorodny zestaw. Od legendy alternatywy, przez kameralny folk po polską sensację ubiegłego roku!
rozwiń zwiń