Śpiewające początki kariery Renaty Przemyk

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 20:00
Debiutancka płyta Renaty Przemyk i grupy Ya Hozna przyniosła wielkie przeboje: "Babę zesłał Bóg" czy "Kochaj mnie jak wariat".
Audio
  • Śpiewające początki kariery Renaty Przemyk (Historia pewnej płyty/Trójka)
Renata Przemyk podczas koncertu w Trójce
Renata Przemyk podczas koncertu w Trójce Foto: Wojciech Adam Jurzyk

- W liceum miałam swój zespół rockowy. Potem rozjechaliśmy się na studia do różnych miast i naturalną koleją rzeczy to przestało istnieć - opowiada bohaterka audycji Tomasza Żądy. Renata Przemyk wspomina, że gdy była studentką często grała na gitarze na imprezach. - Ludzie szli spać, a ja jeszcze grałam. Podejrzewam, że nie wszyscy mnie dobrze wspominają - śmieje się artystka.

W 1987 roku po raz pierwszy wystąpiła na krakowskim Studenckim Festiwalu Piosenki. - Wtedy niczego nie wygrałam, ale rozejrzałam się i mi się spodobało. Rok później pojechałam na festiwal z zespołem i dostałam wyróżnienie. Na bankiecie po festiwalu zgadaliśmy się ze Sławkiem Wolskim, że bardzo mi się podoba to, co on robi, a jemu przypadł do gustu mój głos. Postanowiliśmy zrobić coś razem i tak powstała Ya Hozna. Rok później przyjechaliśmy do Krakowa razem i była nagroda - opowiada o początkach wspólnego grania Renata Przemyk.

***

Tytuł audycji: Historia pewnej płyty

Prowadził: Tomasz Żąda

Goście: Renata Przemyk, Anna Saraniecka, Małgorzata Szniak i Marek Niedźwiecki

Data emisji: 24.01.2015

Godzina emisji: 18.05

(mp/mk)

Czytaj także

Debiut Daabu: "to w dużej mierze improwizacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 20:00
O historii powstawania pierwszej płyty zespołu Daab opowiadali Andrzej Krzywy, Waldemar Deska i Piotr Strojnowski - pierwszy wokalista zespołu. Poznaliśmy nie tylko kulisy nagrywania albumu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Guest Room" Toma Horna: różni ludzie, różne emocje

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 13:00
- Na każdej mojej płycie udzielam się wokalnie, ale maksymalnie w jednym kawałku. Ja po prostu nie umiem śpiewać - mówi w Trójce producent, muzyk i realizator dźwięku Tom Horn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Piersi: "płyta ludyczna"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 13:46
- To nie żadna kreacja rzeczywistości, tak po prostu było - mówi Paweł Kukiz o tekstach kontrowersyjnych utworów z pierwszego krążka "Piersi".
rozwiń zwiń