Artur Rojek o Lennym Valentino: Chciałem zerwać pępowinę łączącą mnie z Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Świetna nazwa i demo, rozczarowujący efekt końcowy - skwitował album "Uwaga! Jedzie tramwaj" jego wydawca. Dziś ta płyta uznawana jest za kamień milowy polskiego rocka.
Audio

- Dla Myslovitz to był okres przełomowy. Z jednej strony wydaliśmy wtedy nasz najlepiej sprzedający się album "Miłość w czasach popkultury"; z drugiej strony wewnątrz zespołu zaczęły się wtedy ciężkie lata, które trwają w zasadzie do dziś - wspomina Artur Rojek. - Lenny Valentino został nawet odebrany jako moja próba odejścia z Myslovitz. A ja po ośmiu latach pełnego zaangażowania w tę grupę miałem po prostu ochotę na projekt bardziej autorski i "alternatywny". 

Lenny Valentino powstał w 1998 roku, jeszcze rok przed wydaniem "Miłości w czasach popkultury". Pierwotnie był jednak po prostu kolejną formacją z mysłowickiego zagłębia rockowego, z Rojkiem oraz Mietallem Walusiem (Negatyw) na czele. Przyszyły wydawca, Paweł Jóźwicki z Sissy Records, był zachwycony materiałem demo z piosenkami tandemu. - Spodziewał się sprzedaży na poziomie pięćdziesięciu tysięcy - wspomina Rojek - Ale, gdy usłyszał wersję finalną, powiedział, że nie sprzedamy tego więcej niż pięć tysięcy...

Skąd ta zmiana? - Bardzo chciałem przełamać schematy, w które sam byłem uwikłany. Postanowiłem więc zaprosić do współpracy producenta i pozwolić mu zaingerować w materiał na poziomie struktury piosenek, co w ówczesnym polskim rocku było nie do pomyślenia - wyjaśnia lider Lenny'ego Valentino. - Tak się złożyło, że słuchałem wtedy "Dni Wiatru" Ścianki i uznałem, że Maciek Cieślak byłby do tego celu osobą idealną.

I tak autorski projekt Rojka przekształcił się w swego rodzaju supergrupę polskiej sceny niezależnej: tej awangardowej (Maciej Cieślak, Jacek Lachowicz i Arkady Kowalczyk ze Ścianki) oraz tej bliższej mainstreamowi (Artur Rojek oraz  Mietall Waluś). Muzycznie zaowocowało to wyjątkowym połączeniem chwytliwej melodyki z psychodeliczną aurą oraz nowoczesnymi brzmieniowymi eksperymentami, które w niczym nie ustępowały płytom "Kid A" czy "OK Computer" Radiohead, a, zdaniem niektórych polskich krytyków, nawet je dystansowało. Lenny Valentino doczekał się szeregu wyróżnień oraz dwóch dużych przebojów - "Dom nauki wrażeń" i "Chłopiec z plasteliny".

Z perspektywy czasu nie mniej przełomowy od produkcji albumu "Uwaga! Jedzie tramwaj" okazała się jego warstwa literacka. - Te teksty dotyczyły, w sposób mniej lub bardziej bezpośredni, mojego dzieciństwa, emocji, które zbierałem w sobie całymi latami - wyjaśnia Rojek.

Bardziej dosadnie ujmuje sprawę Paweł Jóźwicki: - Piosenki Myslovitz dotyczyły najczęściej miłości, a Lenny'ego Valentino życia rodzinnego, a raczej tego, jak ono nie powinno wyglądać.

- Spotkałem się wtedy z oskarżeniami o ekshibicjonizm - przyznaje Rojek. - Ale wydaje mi się, że te teksty dotyczyły przeżyć bardzo uniwersalnych i właśnie dzięki temu się nie zestarzały...

No właśnie. Od wydania "Uwaga! Jedzie tramwaj" minęło już dziesięć lat, a zespół w zasadzie nie zdyskontował swojego sukcesu, Głównie dlatego, że wszyscy muzycy Lenny'ego Valentino mieli swoje własne, "ważniejsze" projekty.

Rojek, co prawda, próbował potem stworzyć zupełnie nowe wcielenia swojego projektu "alternatywnego", nawiązując współpracę z zespołami Blimp oraz Silver Rocket. Ostatecznie zawsze brakowało jednak czasu na bardziej systematyczne działania.

Lenny Valentino reaktywował się jeszcze kilkakrotnie, za każdym razem na jeden koncert. W grudniu - z okazji dziesięciolecia wydania albumu - wyrusza w obejmującą pięć miast trasę po Polsce. Czy jest szansa na wznowienie działalności?

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy z cyklu "Historia pewnej płyty", w którym Lenny'ego Valentino wspominali Artur Rojek, Paweł Jóźwicki oraz Rafał Rojowski, współzałożyciel fanclubu Myslovitz "Moving Revolution".

Czytaj także

Kulturysta - Artur Rojek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2011 10:00
Artur Rojek. Ukończył AWF w Katowicach! Gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Związany z zespołami Myslovitz i Lenny Valentino. Wysmakowany słuchacz, kolekcjoner dźwięków. Pozytywista - wymyślił i realizuje najważniejszy festiwal muzyki niezależnej w Polsce - Off Festival w Katowicach. http://2011.off-festival.pl/
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna płyta Myslovitz (wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 16:00
"Nieważne jak wysoko jesteśmy..." to tytuł najnowszego albumu Myslovitz. W piątek ikona polskiego rocka niezależnego wystąpi w Jarocinie. Przypominamy wywiad przeprowadzony w maju przez Piotra Metza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1995: Gdy Freshmen stali się Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 07:00
Dziś, gdy Myslovitz należy już do kanonu polskiego rocka i niemal stał się naszym towarem eksportowym, łatwo zapomnieć, że jeszcze w 1995 roku nikt nie wierzył w sukces "chłopców z Mysłowic". Nawet oni sami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj nowej płyty Ścianki w wersji koncertowej (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:50
18 czerwca o 18.00 w "Ministerstwie Dźwięku" sopocka grupa Ścianka zaprezentowała materiał z szykowanej na jesień piątej płyty długogrającej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek: Nic nie wchodzi mi tak łatwo do głowy jak nazwy zespołów (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 13:55
Dyrektor artystyczny Off Festivalu opowiedział w Czwórce o kryteriach doboru artystów na katowickim święcie muzyki niezależnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cool Kids Of Death: Butelki z benzyną kontra "Rower Błażeja"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 07:00
Historię pierwszej płyty CKOD, przez wielu uznawaną za najgłośniejszy debiut polskiego rocka XXI wieku, w audycji "Historia Pewnej Płyty" wspominali muzycy zespołu oraz wydawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia polskiego Prince'a

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 18:00
Na początku lat 90. odkrył Liroya i grał w Polsce niczym Prince. Dlaczego zapomnieliśmy o Marku "Tamerlane" Sośnickim? Posłuchajcie reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy.
rozwiń zwiń