Każdy kiedyś zaczynał...

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 17:00
Golden Life płacił reżyserowi dźwięku w naturze, Artur Rojek lepił ludki z plasteliny, a Pati Yang podróżowała po Polsce ze swoim ojczymem... Janem Bo. Niezwykłym początkom gwiazd poświęcone było specjalne wydanie trójkowej "Historii pewnej płyty".
Audio
Artur Rojek
Artur RojekFoto: Fot. Wikimmedia Commons, lic. CC, Lilly M

Początki wielkich karier naznaczone bywają większym problemami niż konieczność zmiany nazwy zespołu (np. z The Freshmen na Myslovitz). Golden Life nie miało na przykład ani grosza na nagranie i wydanie debiutanckiej płyty "Midnight Flowers". Cóż, większość członków zespołu żyła wtedy jeszcze za pieniądze rodziców, a lider Adam Wolski pracował w Stoczni Gdańskiej razem z... Lechem Wałęsą. Ostatecznie reżyser dźwięku Adam Toczko zgodził się na pracę za jedzenie.

Z typowymi problemami debiutantów nie musieli natomiast mierzyć się byli członkowie Kombi i Skywalker, gdy w 1994 roku zakładali O.N.A. Aby dać szansę przemówić samej muzyce, a nie swoim znanym nazwiskom, wydali pierwszy singiel "Drzwi" anonimowo.

Źródeł wielu niepokornych osobowości artystycznych dopatrzeć można się już w dzieciństwie polskich gwiazd. - Od początku dane było mi oglądać świat z perspektywy ludzi wolnych, kreatywnych i obdarzonych absurdalnym poczuciem humoru - wspomina Pati Yang. Z kolei nieletnia Anja Orthodox mieszkała w jednym bloku ze słynną mezzosopranistką Małgorzatą Walewską, z którą wspólnie podziwiały Violettę Villas.

Więcej o początkach gwiazd w reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy. "Historii Pewnej Płyty" słuchać można w Trójce w każdą niedzielę po godzinie 9.

mm

Czytaj także

Bliźniaczy album Kasi Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 00:00
Incydent z balonami i występy z samym Bobem Dylanem to przygody, które w 1994 roku poprzedziły masowe wykupywanie ze sklepów debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O.N.A., czyli jak debiutowała Agnieszka Chylińska

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 07:00
Dziś Chylińska obchodzi swoje 36. urodziny. Odcinek trójkowej audycji „Historia Pewnej Płyty” poświęcony był losom jej pierwszego albumu „Modlishka”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika od początku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 08:00
Dziesięć lat temu nikt nie spodziewał się, że Katarzyna Nowicka - skromna dziennikarka i pracownica firmy fonograficznej - stanie się kluczową postacią rodzimej muzyki klubowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1995: Gdy Freshmen stali się Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 07:00
Dziś, gdy Myslovitz należy już do kanonu polskiego rocka i niemal stał się naszym towarem eksportowym, łatwo zapomnieć, że jeszcze w 1995 roku nikt nie wierzył w sukces "chłopców z Mysłowic". Nawet oni sami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykluwanie się "Jaszczurki"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 16:30
Debiut Pati Yang z 1998 roku to płyta kultowa i kamień milowy w rozwoju polskiej muzyki elektronicznej. Jednak prace nad nią nie były łatwe...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek o Lennym Valentino: Chciałem zerwać pępowinę łączącą mnie z Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Świetna nazwa i demo, rozczarowujący efekt końcowy - skwitował album "Uwaga! Jedzie tramwaj" jego wydawca. Dziś ta płyta uznawana jest za kamień milowy polskiego rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anja Orthodox: To Małgorzata Walewska miała być rockmanką!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 20:00
Trójkowa "Historia pewnej płyty" przekształciła się tym razem w intrygującą opowieść o początkach kariery słynnej polskiej śpiewaczki operowej oraz jej niezwykłej przyjaźni z liderką gotyckiego zespołu Closterkeller.
rozwiń zwiń