X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Każdy kiedyś zaczynał...

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 17:00
Golden Life płacił reżyserowi dźwięku w naturze, Artur Rojek lepił ludki z plasteliny, a Pati Yang podróżowała po Polsce ze swoim ojczymem... Janem Bo. Niezwykłym początkom gwiazd poświęcone było specjalne wydanie trójkowej "Historii pewnej płyty".
Audio
Artur Rojek
Artur RojekFoto: Fot. Wikimmedia Commons, lic. CC, Lilly M

Początki wielkich karier naznaczone bywają większym problemami niż konieczność zmiany nazwy zespołu (np. z The Freshmen na Myslovitz). Golden Life nie miało na przykład ani grosza na nagranie i wydanie debiutanckiej płyty "Midnight Flowers". Cóż, większość członków zespołu żyła wtedy jeszcze za pieniądze rodziców, a lider Adam Wolski pracował w Stoczni Gdańskiej razem z... Lechem Wałęsą. Ostatecznie reżyser dźwięku Adam Toczko zgodził się na pracę za jedzenie.

Z typowymi problemami debiutantów nie musieli natomiast mierzyć się byli członkowie Kombi i Skywalker, gdy w 1994 roku zakładali O.N.A. Aby dać szansę przemówić samej muzyce, a nie swoim znanym nazwiskom, wydali pierwszy singiel "Drzwi" anonimowo.

Źródeł wielu niepokornych osobowości artystycznych dopatrzeć można się już w dzieciństwie polskich gwiazd. - Od początku dane było mi oglądać świat z perspektywy ludzi wolnych, kreatywnych i obdarzonych absurdalnym poczuciem humoru - wspomina Pati Yang. Z kolei nieletnia Anja Orthodox mieszkała w jednym bloku ze słynną mezzosopranistką Małgorzatą Walewską, z którą wspólnie podziwiały Violettę Villas.

Więcej o początkach gwiazd w reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy. "Historii Pewnej Płyty" słuchać można w Trójce w każdą niedzielę po godzinie 9.

mm

Czytaj także

Bliźniaczy album Kasi Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 00:00
Incydent z balonami i występy z samym Bobem Dylanem to przygody, które w 1994 roku poprzedziły masowe wykupywanie ze sklepów debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O.N.A., czyli jak debiutowała Agnieszka Chylińska

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 07:00
Dziś Chylińska obchodzi swoje 36. urodziny. Odcinek trójkowej audycji „Historia Pewnej Płyty” poświęcony był losom jej pierwszego albumu „Modlishka”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika od początku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 08:00
Dziesięć lat temu nikt nie spodziewał się, że Katarzyna Nowicka - skromna dziennikarka i pracownica firmy fonograficznej - stanie się kluczową postacią rodzimej muzyki klubowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1995: Gdy Freshmen stali się Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2011 07:00
Dziś, gdy Myslovitz należy już do kanonu polskiego rocka i niemal stał się naszym towarem eksportowym, łatwo zapomnieć, że jeszcze w 1995 roku nikt nie wierzył w sukces "chłopców z Mysłowic". Nawet oni sami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykluwanie się "Jaszczurki"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 16:30
Debiut Pati Yang z 1998 roku to płyta kultowa i kamień milowy w rozwoju polskiej muzyki elektronicznej. Jednak prace nad nią nie były łatwe...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek o Lennym Valentino: Chciałem zerwać pępowinę łączącą mnie z Myslovitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 00:00
- Świetna nazwa i demo, rozczarowujący efekt końcowy - skwitował album "Uwaga! Jedzie tramwaj" jego wydawca. Dziś ta płyta uznawana jest za kamień milowy polskiego rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anja Orthodox: To Małgorzata Walewska miała być rockmanką!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 20:00
Trójkowa "Historia pewnej płyty" przekształciła się tym razem w intrygującą opowieść o początkach kariery słynnej polskiej śpiewaczki operowej oraz jej niezwykłej przyjaźni z liderką gotyckiego zespołu Closterkeller.
rozwiń zwiń