Anja Orthodox: to Małgorzata Walewska miała być rockmanką!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 10:00
Wybitna mezzosopranistka obchodzi dziś urodziny. Z tej okazji przypominamy Trójkową opowieść o początkach kariery słynnej polskiej śpiewaczki operowej oraz jej niezwykłej przyjaźni z liderką gotyckiego zespołu Closterkeller.
Audio
  • Anja Orthodox: to Małgorzata Walewska miała być rockmanką!

W listopadzie ukazała się najnowsza płyta Małgorzaty Walewskiej pod wiele mówiącym tytułem "Christmas Time: Traditonal Polish Christmas Carols". Ten album stał się dla Anny Gacek i Tomasza Żądy pretekstem by namówić wybitną mezzosopranistkę do wspomnień.

Okazuje się, że Małgorzata Walewska, zanim zdobyła szturmem najbardziej prestiżowe sceny operowe świata i uznana została przez brytyjski tygodnik "Time" za jednego z dziesięciu najsławniejszych Polaków (1999), była... serdeczną przyjaciółką Anji Orthodox.

- Znamy się praktycznie od zawsze - wspomina liderka Closterkellera. - Mieszkałyśmy w jednym bloku i bawiłyśmy się w tej samej piaskownicy.

- Anka imponowała mi swoją energią i świetną organizacją - mówi Walewska. - Pamiętam, że była bardzo otwarta na kontakty z płcią przeciwną, co nie przeszkadzało jej być prymuską i wstawać codziennie o piątej rano na jazdę konną.

- To Gośka była zawsze bardziej "czadowa". Aż dziw, że nie trafiła do rock'n'rolla - twierdzi z kolei Orthodox. - Pamiętam, jak w stanie wojennym szwędałyśmy się specjalnie po godzinie policyjnej żeby flirtować z młodymi żołnierzami. I to Gośka przodowała w "bajerze".

Więcej - m.in. o tym, jaki wpływ na Małgorzatę Walewską wywarła Orkiestra z Chmielnej i Violetta Villas, o miłości jej życia oraz relacjach śpiewaczki z jej ojcem, krawcem - w nagraniu reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy.

"Historię pewnej płyty" opowiedzieli także Mariusz Owczarek oraz Andrzej Paweł Wojciechowski , wydawca "Chirstmas Time".

Czytaj także

Trzeci kolor: Violet

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 11:00
- Obok naszej sali prób było prosektorium i czasami czuć było formalinę - posłuchaj jak powstawała przełomowa płyta Closterkeller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I tak najbardziej kocham polską publikę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 07:55
- Internet jest dla mnie oknem na świat, ale i strasznym złodziejem czasu, gdyż można tam utonąć w powodzi informacji – powiedziała Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anja Orthodox: Tomek Beksiński mnie zostawił...

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 00:00
26 listopada mija 53. rocznica urodziny wybitnego radiowca i tłumacza. W "Muzycznej Jedynce" wspominała Tomasza Beksińskiego jego przyjaciółka Anja Orthodox
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scarlet" czyli najmniej closterkellerowa płyta w historii Closterkellera

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 23:30
- Szczerze mówiąc, wolę inne nasze płyty - wspomina swój największy komercyjny sukces Anja Orthodox.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piejo kury piejo" 15 lat później

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 00:00
"ojDADAna", czyli najodważniejszemu i najbardziej kontrowersyjnemu przedsięwzięciu Grzegorza Ciechowskiego poświęcona będzie najbliższa "Historia pewnej płyty". Zapraszamy do Trójki w niedzielny poranek.
rozwiń zwiń