X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"When I Die" Fotoness nigdy nie ukazała się na CD

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 16:00
Zespół Fotoness miał wszelkie walory, które mogły uczynić z lidera Tiltu gwiazdę głównego nurtu polskiego rocka. Dlaczego tak się nie stało? Posłuchaj Trójkowej "Historii pewnej płyty" poświęconej krążkowi "When I Die".
Audio
  • "When I Die" Fotoness nigdy nie ukazała się na CD (Historia pewnej płyty/Trójka)
Tomek Lipiński podczas koncertu Brygady Kryzys, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21.11.2012
Tomek Lipiński podczas koncertu Brygady Kryzys, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21.11.2012 Foto: Andrzej Jarocki/PR

Fotoness była swego rodzaju, pozbawioną wyraźnego lidera, supergrupą, stworzoną na styku polskiego undergroundu oraz maisntreamu drugiej połowy lat 80. Basista Marcin Ciempiel osiągnął już wtedy masowy sukces z Oddziałem Zamkniętym, a Jarosław Szlagowski grywał m.in. z Maanamem i Lady Pank. Panowie pochodzili więc z zupełnie innego świata niż Tomasz Lipiński.

"Ekumenicznemu" i działającemu na "demokratycznych" zasadach triu udało się jednak rozpoczać udaną współpracę w klubie "Riviera-Remont", który stanowił w drugiej połowie lat 80. przestrzeń spotkań całej polskiej sceny muzycznej oraz miejsce prób wielu ważnych wówczas zespołów. Niewykluczone, że Lipińskiemu marzył się sukces w głównym nurcie rodzimego rocka. I, nawet z dzisiejszej perspektywy, kompozycjom z jedynego albumu Fotoness trudno odmówić komercyjnego potencjału.

Dlaczego więc trio nie stało się gwiazdą na miarę Lady Pank czy Oddziału Zamkniętego? Czyżby nowoczesne brzmienie 'When I Die" zbytnio wyprzedzało swój czas? A może płyta po prostu była producencko przeładowana? Warto też pamiętać, że Fotoness stanowiło środowiskowy mezalians. W latach 80. trudno było sobie wyobrazić fana Brygady Kryzys, który zasłuchiwałby się w solówkach Jana Borysewicza, zaproszonego przez Tomasza Lipińskiego do studia. No, i nie bez znaczenia jest fakt, że fonogarficzny debiut Fotoness nastąpił już... po rozpadzie zespołu.

Nad efemerycznym bytem supertria pochylili się w Trójce jego członkowie - Tomek Lipiński i Marcin Ciempiel - oraz dziennikarze muzyczni: Grzegorz Brzozowicz i Maciej Chmiel. Reportaż przygotwali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

mm,gs

Czytaj także

Tomek Lipiński: Nie nazywajcie mnie legendą, chcę jeszcze trochę pożyć!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 17:00
Nowa płyta Tiltu w drodze - zdradził muzyk w "Prywatnej Kolekcji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Tomka Lipińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 00:00
Artysta 21 sierpnia kończy 57 lat. W rozmowie z nami przyznał, że do starych płyt Tiltu wraca niechętnie i zamierza pozostać aktywny zawodowo... do śmierci.
rozwiń zwiń