X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kelner": pragnienie wolności pchnęło mnie w punk rock

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 10:57
- Najpierw nożycami sprofanowałem golf i jeansy, potem znalazłem pierwsze płyty i natychmiast chciałem założyć zespół. Warsztatu nie mieliśmy żadnego, ale nie to było najważniejsze w punk rocku - wspomina założyciel Deutera Paweł "Kelner" Rozwadowski.
Audio
Deuter
DeuterFoto: mat. promocyjne

Pierwszy kontakt z punk rockiem Kelner zawdzięcza ... lekcji niemieckiego, na którą ktoś przyniósł pismo "Bravo", a w nim artykuł o punkach i ich zdjęcia. - To był 1978 rok. Nigdy wcześniej nie słyszałem nawet tej muzyki, ale gdy zobaczyłem tych facetów na okładce, natychmiast postanowiłem, że to jest to - opowiada Paweł Rozwadowski w Trójce. Okres totalnego buntu, połączony z poszukiwaniem podobnych sobie i TEJ muzyki, zaowocował wejściem w środowisko warszawskich muzyków rockowych.

- Lata 77-79 to tak zwana pierwsza załoga punk rocka, zaangażowanie w pierwsze zespoły dawało swoiste "szlachectwo". O przyjęciu wirusa punk rocka decydował kontakt z zagranicą, bo w Polsce ta muzyka była nieznana i niedostępna. Przysyłane albo przywożone przez rodziców w walizkach płyty pozwalały implementować tę muzykę na grunt polski - wspomina dziennikarz i wieloletni menadżer zespołu Dezerter, Maciej Chmiel.

Rozwadowski na przełomie 1978 i 79 roku założył Fornit, a rok później - Deuter, jedną z najważniejszych polskich kapel rockowych lat  80. - Zerwałem z próbami układania piosenek, zacząłem improwizować, byłem wtedy totalnym nihilistą. Potem była wspólna trasa z Republiką, nasz kontrowersyjny film w Sali Kongresowej, a ze wspólpracy z Brylewskim wyszedł Izrael - wspomina Kelner.

"Historia pewnej płyty" na anenie Trójki w każdą sobotę o godz. 18.00

- To, że ludzie tworzący zespoły z pierwszej fali punk rocka nie potrafili grać, nikomu nie przeszkadzało, silniejsza była legenda tych grup. Trzeba docenić ich przełomową rolę bycia pierwszym w tym gatunku, pokazania, że można być wydanym na Zachodzie i uciec spod kontroli systemu - podsumowuje Chmiel

Co do twórczości Deutera wniósł Robert Brylewski? Dlaczego młodzi muzycy skupiali się wokół Klubu Hybrydy? Gdzie kupowało się pałeczki do gry na perkusji i jak odnajdywali się punkowi muzycy w realiach politycznych? Posłuchaj całej audycji, którą przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

Czytaj także

Punk dla pokolenia Jarocina i dzieci Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 06:00
Dezerter jest jedną z gwiazd sceny głównej Off Festivalu, na której zaprezentuje m.in. nagrania ze swojej ostatniej płyty. O albumie "Prawo do bycia idiotą" muzycy grupy opowiadali w "Prywatnej kolekcji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezerter: słowa "ideologia" nie było w naszym słowniku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 14:35
- Wykreśliliśmy je na samym początku, bo źle nam się kojarzyło z narzucaniem własnego zdania innym; my mówiliśmy, że punk rock to nie jest ideologia. Podobnie było ze słowem "autorytet" - z muzykami w "Offensywie" rozmawiał Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń