Kobieca droga do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:53
W audycji historia pierwszej płyty zespołu Oczi Cziorne. Jeden z najciekawszych zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej na fonograficzny debiut czekał ponad dziesięć lat.
Audio
Delegacja zespołu Oczi Cziorne w Trójce
Delegacja zespołu Oczi Cziorne w TrójceFoto: facebook.com/OcziCziorne

Zespół Oczi Cziorne powstał z inicjatywy Jowity Cieślikiewicz i Anny Miądowicz, dziewczyn związanych z Gdańską Sceną Alternatywną, grających i śpiewających w zespołach Bóm-Wakacje w Rzymie i Miriam. Debiut damskiej formacji nastąpił na V Festiwalu NOWA SCENA w Gdyni w 1988 roku. Koncert ten miał być żartem, zabawą, dowodem na to, że dziewczyny potrafią komponować, pisać teksty i grać bez męskiego wsparcia. Ciepłe przyjęcie publiczności i krytyki zmobilizowały panie do dalszego działania.
W rozrastającym się składzie Oczi Cziorne koncertowały w Polsce i zagranicą zdobywając serca publiczności i festiwalowe nagrody. W tym czasie powstał program telewizyjny o zespole, a także teledyski.

Przez kolejne lata zmieniał się skład zespołu, który kilkakrotnie zawieszał i wznawiał działalność. W końcu do grupy dołączyli mężczyźni, wśród współpracowników był m.in. Wojtek Mazolewski.
W 2001roku spełniło się długoletnie marzenie i pod hasłem "lepiej późno niż wcale" Oczi Cziorne wydały swoją pierwszą płytę. W nagraniu materiału udział wzięli m.in. Joanna Charchan – saksofon, Olo Walicki – kontrabas oraz Michał Gos – perkusja. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Dlaczego fonograficzny debiut przyszedł tak długo, jak to możliwe, że o tak niezwykłą grupę nie upomniała się prężna na początku lat 90. w Polsce fonografia, o tym mówilśmy "Historii pewnej płyty" .

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA płyta

Czytaj także

Gaba Kulka: w tym co robię nie ma teorii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 22:15
- Za każdym razem, gdy Gaba gra, dzieje się coś, czego oczekujemy od wydarzeń artystycznych, czuć siłę wyższą - o twórczości Kulki mówi Agnieszka Szydłowska. Posłuchajcie niezwykłej historii powstawania albumu, który był pierwszym wielkim sukcesem artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł "Kelner" Rozwadowski: zakończyłem poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 14:56
- "Kelner" ciągle szukał nowości, dlatego Deuter co kilka lat zmieniał się dość drastycznie, ale Paweł odważnie robił swoje - mówi Krzysztof Grabowski, muzyk zespołu Dezerter. Czy dziś Rozwadowski planuje jeszcze jakąś woltę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"très.b to jedno wspólne ciało"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 16:21
- Ta płyty to coś, co, po długich latach prób, wreszcie udało nam się zrobić w sposób, w jaki zawsze chcieliśmy. "40 winks of courage" jest eksperymentem studyjnym - tak o swojej trzeciej płycie opowiadają muzycy très.b.
rozwiń zwiń