X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lider Tilt o "Tilt", czyli prawdziwa historia pewnej płyty

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 21:14
Tomasz Lipiński zastrzega, że grupa Tilt od początku była zespołem post punkowym. - My się nigdy z punk rockiem nie utożsamialiśmy – mówił muzyk w Trójce.
Audio
  • Tomasz Lipiński, Piotr Nagłowski i Paweł Sito o płycie "Tilt" (Historia pewnej płyty/ Trójka)
Tomek Lipiński podczas koncertu Brygady Kryzys, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21.11.2012
Tomek Lipiński podczas koncertu Brygady Kryzys, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 21.11.2012 Foto: Andrzej Jarocki/PR

- Natomiast kontekst ówczesny był taki, że znaleźliśmy się na scenie punkowej jako jeden z, nieskromnie mówiąc, najwyraźniejszych zespołów - przyznaje wokalista. Pierwszy Tilt się jednak rozpadł. W podobnym czasie rozpadła się grupa Kryzys, której współzałożycielem był Robert Brylewski. - Robert zaproponował mi nowy zespół z zachowaniem nazwy Kryzys, ja dodałem Brygadę i tak to się zaczęło. Po nagraniu tzw. "Czarnej płyty" zespół niestety przestał istnieć, m.in. przez stan wojenny. Dla nas to była potworna trauma. To było jak trafienie rakietą w samolot w chwili startu. Coś, co się wspaniale zapowiadało, skończyło się raptownie i wróciłem znowu do Tiltu. Zaczęliśmy grać muzykę bardzo szybką i ostrą, z założeniem, że im szybciej tym lepiej – opowiadał muzyk w audycji "Historia pewnej płyty".
Zobacz "debiut" Brygady Kryzys w Trójce!>>>
Z czasem jednak Tilt zmienił stylistykę. - Moje fascynacje muzyczne były o wiele szersze niż punk. Bardzo wcześnie zacząłem świadomie słuchać różnych nagrań, więc całą wspaniałą eksplozję brytyjskiej muzyki lat 60. przeżyłem w czasie realnym, przeżywałem też rozkwit soul, muzykę hippisowską, później doszła fascynacja muzyką etniczną i jazzem, którego nałogowo słuchałem też w Trójce – przyznał Tomasz Lipiński.


Zespół eksperymentował, dodawał instrumenty, pojawił się też pomysł na współpracę z wokalistką – Kayah. Tak doszło do nagrania płyty "Tilt", na której znalazły się takie przeboje jak "Szare koszmary" i "Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. O początkach Tiltu opowiadają także , Piotr Nagłowski – ówczesny menadżer grupy i Paweł Sito – w latach 80. dziennikarz Rozgłośni Harcerskiej.

Sprawdź o jakich albumach mówiliśmy dotąd w "Historii pewnej płyty">>>

Na "Historię pewnej płyty" zaprasza Tomasz Żąda.

Zobacz więcej na temat: brygada kryzys Tilt

Czytaj także

"Z Tiltem uciekamy jak najdalej od punkrocka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 11:10
W listopadzie 2012 roku w studiu koncertowym im. A. Osieckiej, po raz pierwszy w historii Polskiego Radia, zagrała Brygada Kryzys. Koncert wiosną ukaże się na płycie, a już teraz w trasę rusza Tilt, także dowodzony przez Tomasza Lipińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipiński: wracam do świata

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 14:50
- Ostatnie kilkanaście lat to był ciężki czas. Zachorowałem na trudną formę depresji. To skomplikowana choroba i niełatwo się z nią uporać. Ale ostatnie 2-4 lata to czas kiedy, mam wrażenie, odnoszę powolne zwycięstwo - mówi artysta w "Myśliwieckiej 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoness: zespół założony przez same gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 20:55
W audycji "Historia pewnej płyty" przypomnimy historię "When I Die" - jedynej płyty formacji założonej przez Tomka Lipińskiego, Marcina Ciempiela i Jarosława Szlagowskiego.
rozwiń zwiń