X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Publicyści: gesty Obamy wiążą się z sytuacją na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 09:50
Goście audycji "Komentatorzy" uważają, że tak spektakularne obchody 25-lecia Wolności są pośrednio efektem konfliktu na Ukrainie.
Audio
  • Paweł Reszka ("Tygodnik Powszechny") i Tomasz Wróblewski (ToCoWazne.pl) o wizycie Baracka Obamy w Polsce i o sytuacji na Ukrainie (Komentatorzy/Trójka)
Prezydent RP Bronisław Komorowski, małżonka prezydenta RP Anna Komorowska i prezydent USA Barack Obama podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia Wolności
Prezydent RP Bronisław Komorowski, małżonka prezydenta RP Anna Komorowska i prezydent USA Barack Obama podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia Wolności Foto: PAP/Paweł Supernak

W przemówieniu z okazji 25-lecia upadku komunizmu w Polsce prezydent USA Barack Obama zapewnił, że poprosi amerykański Kongres o 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej.

Tomasz Wróblewski, szef portalu ToCoWazne.pl przypomniał, że Demokraci i Republikanie już odpowiedzieli na tę zapowiedź. Republikanie uważają, że taka kwota to zbyt mało, by realnie pomóc, a dla budżetu amerykańskiego będzie to obciążenie. Z kolei Demokraci przypominają, że USA miały prowadzić politykę consensusu, a znów chcą wysyłać wojska.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego" podkreślił, że wolałby na własne oczy zobaczyć amerykańskie brygady niż tylko słyszeć słowa, ale jego zdaniem zapowiedź Obamy to pozytywny sygnał.

4 czerwca - Zobacz serwis specjalny >>>

Goście audycji "Komentatorzy" zgodnie uznali, że wizyta Obamy w Polsce i ważne deklaracje mają szerszy kontekst. - Niewątpliwie to, że z takim przytupem odbywa się to w Warszawie, to zasługa ostatniego pół roku i tego, co się działo na Ukrainie - uważa Tomasz Wróblewski. - Gesty w kierunku państw Europy Środkowej są związane z tym, co teraz się dzieje, a nie z tym, co działo się 25 lat temu - dodał.

Barack Obama w Polsce - czytaj więcej >>>

Paweł Reszka podkreślił zmianę w amerykańskiej polityce zagranicznej. - To prezydent Obama ogłosił "reset" po Gruzji, a to, co się dzieje na Ukrainie, to pośredni efekt braku reakcji na to, co się stało w Gruzji - stwierdził publicysta "Tygodnika Powszechnego".

Reszka mówił także o planach przedstawionych przez ukraińskiego prezydenta-elekta, Petra Poroszenkę. Zamierza on m.in. jak najszybciej przeprowadzić lokalne wybory. Paweł Reszka uważa, że jest to bardzo potrzebne, szczególnie na wschodzie kraju. - Separatyści to magma polityczna, ludzie bez poglądów. Jeżeli oni będą mogli sobie wybrać władze samorządowe, to będzie już z kim rozmawiać - powiedział.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Goście Komentatorów mówili także o planach zwiększenia polskich wydatków na obronę do 2 proc. PKB. Tomasz Wróblewski zastanawiał się, czy nie jest to wciąż zbyt mało. Jego zdaniem kraje, które głośno nawołują o wsparcie i lojalność Zachodu, same powinny wydawać więcej na obronę. - Czy Polska jest dzisiaj w stanie powstrzymać wojska rosyjskie przed wejściem do Białegostoku? Nie jest - powiedział i dodał, że powinniśmy skoncentrować się na przygotowaniu do drobnych przypadkowych starć. - Najlepiej liczyć na siebie - powiedział natomiast Paweł Reszka.

Rozmawiał Krystian Hanke.

(bk/mk)

Czytaj także

Rosyjskie media: w Warszawie Obama grozi Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:20
Prezydent USA widzi w Rosji "ciemną taktykę” i "agresję”. Tego typu wypowiedzi prezydenta USA i innych zachodnich polityków wybijają rosyjskie media w doniesieniach z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: wizyta Poroszenki w Polsce symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:20
Ukraiński prezydent-elekt wybrał Polskę jako pierwszy kraj, który odwiedza tuż po wyborach. To symboliczne, tak jak i jego spotkanie z prezydentem USA, które jest szansą na powstrzymanie ataku Rosji na świat zachodni - ocenił ukraiński politolog Witalij Portnikow.
rozwiń zwiń