"Komentatorzy": Putin chciał nagrać reakcję Tuska na ofertę rozbioru

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 09:00
Radosław Sikorski chciał pokazać, jak twardym i bezwzględnym graczem jest Rosja i że jej ambicje sięgają dość daleko - tak mówił w Trójce publicysta Maciej Gdula.
Audio
  • Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota i Maciej Gdula z "Krytyki politycznej" m.in. o wywiadzie Radosława Sikorskiego dla portalu "Politico"(Komentatorzy/Trójka)
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: msz.gov.pl

Cytując słowa Radosława Sikorskiego amerykański portal "Politico" pisze, że Rosja od dawna chciała wciągnąć Polskę w rozbiór Ukrainy. Pierwsza sugestia w tej sprawie miała paść z ust Władimira Putina podczas wizyty Donalda Tuska w Moskwie. Według Radosława Sikorskiego, przywódca Rosji powiedział wtedy polskiemu premierowi, że uważa Ukrainę za sztuczny twór, Lwów za polskie miasto i zaproponował, by wspólnie rozwiązać tę kwestię. Ze słów byłego szefa MSZ wynika jednak, że nie była to poważna oferta, a raczej luźna uwaga rzucona przez Władimira Putina, która jednak oddawała jego sposób myślenia. Radosław Sikorski ujawnia, że Donald Tusk nie zareagował na słowa obecnego prezydenta Rosji i że rozmowa była prawdopodobnie nagrywana.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Bogusław Chrabota przypuszcza, że rozmowa mogła się odbyć, zanim Radosław Sikorski został marszałkiem Sejmu. Redaktor naczelny ”Rzeczpospolitej” stwierdził, że słyszał od różnych osób, że atak na Ukrainę był przygotowany z dużym wyprzedzeniem, już w 2008 roku. Sądzi, że do takiej rozmowy mogło dojść i nie była to oferta, a prowokacja intelektualna. Zastanawia się, jaki jest sens, by to ujawniać.

Maciej Gdula (”Krytyka polityczna”) stwierdził, że taka ”propozycja” nie jest w interesie Polski, a Władimir Putin zapewne liczył, że Donald Tusk powie coś, co można będzie nagrać i wykorzystać przeciw niemu politycznie. Przypuszcza, że Radosław Sikorski chciał pokazać, jak twardym i bezwzględnym graczem jest Rosja, a jej ambicje sięgają dość daleko.

Rozmawiał Krystian Hanke.

Trójka/IAR/agkm/fbi

Czytaj także

Radosław Sikorski o doniesieniach amerykańskiego magazynu: to nadinterpretacja

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 11:03
Rozmowa z "Politico" nie była autoryzowana i niektóre moje słowa zostały nadinterpretowane - oświadczył Radosław Sikorski. Były szef MSZ skomentował na Twitterze swój wywiad dla amerykańskiego magazynu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: Putin chciał wciągnąć Polskę w rozbiór Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 16:45
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski powiedział gazecie "Politico", że Władimir Putin chciał wciągnąć Polskę w rozbiór Ukrainy. Polsce miał przypaść między innymi Lwów. Propozycja miała paść na spotkaniu prezydenta Rosji z premierem Tuskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin proponował Polsce rozbiór Ukrainy? "Żaden polski premier nie będzie uczestniczył w rozbiorze"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 09:12
Ewa Kopacz ostro o słowach Władimira Putina, który 6 lat temu miał proponować Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy. - To skandaliczne - mówiła premier w TVP2.
rozwiń zwiń