Pobicie posła Wiplera. "Sprawa była tuszowana, policja chyba nas oszukiwała"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 09:58
Goście "Komentatorów" Renata Kim ("Newsweek") oraz Paweł Lisicki ("Do Rzeczy") zgodzili się, że funkcjonariusze policji, którzy obezwładnili posła Przemysława Wiplera, wykazali się wyjątkową brutalnością.
Audio
  • Poseł Wipler pobity przez policję. "Sprawa była tuszowana" (Komentatorzy)
Poseł Przemysław Wipler podczas konferencji dotyczącej pobicia go przez policję
Poseł Przemysław Wipler podczas konferencji dotyczącej pobicia go przez policjęFoto: TVN24/x-news

Według Pawła Lisickiego policja wprowadzała opinię publiczną w błąd. - Na filmie wyraźnie widać, że po obezwładnieniu posła jedna z funkcjonariuszek okładała go pałką, gdy on już leżał. Prokuratura miała wgląd do filmu i postawiła akt oskarżenia, który - wygląda na - nie odpowiada zapisowi na taśmie. To by wskazywało na to, że nie można mieć zaufania do policji i prokuratury w tego typu sprawach. (…) Chciałbym wiedzieć, co się działo z tą sprawą przez rok. Była ona tuszowana i ukrywana, bo pokazywała, co najmniej barak profesjonalizmu policji - powiedział publicysta.

Renata Kim przyznała, że policja nie powinna używać aż takich środków przemocy. - Wipler był upojony alkoholem i nie stanowił żadnego zagrożenia. Na filmie widać brutalną policjantkę, która z wyraźną przyjemnością okłada go pałka - zauważyła. Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że wcześniej już pojawiały się sygnały dotyczące brutalności interweniujących funkcjonariuszy. - Teraz powinniśmy porozmawiać o tym, jak policja postępuje z zatrzymanymi i jakich środków używa, żeby ich obezwładnić - zauważyła.

Media ujawniły nagrania z monitoringu miejskiego umieszczonego przed jednym z warszawskich klubów, na których widać, jak poseł Przemysław Wipler został pobity przez policję. W ubiegłym roku rzecznik stołecznej policji mówił, że to poseł Wipler zaatakował funkcjonariuszy. W czerwcu tego roku usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Publicyści rozmawiali również o przemówieniu szefa MSZ w Sejmie na temat zadań polskiej polityki zagranicznej. Zgodzili się nie będzie przełomowe.

- Chciałabym usłyszeć, jaka będzie nasza polityka bezpieczeństwa i jakie stanowisko będziemy prezentować wobec Ukrainy, bo ono się zmieniło w ostatnich tygodniach. Chciałabym także usłyszeć, jak będzie wyglądał nas sojusz z USA i jak będziemy funkcjonowali w Europie - powiedziała Renata Kim.

Paweł Lisicki przyznał, że nie spodziewa się żadnego przełomu, bo przy władzy nadal jest ta sama formacja polityczna. - Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego nastąpiła zamiana na stanowisku szefa MSZ i co ona oznacza. Dlaczego trzeba było zmieniać po siedmiu latach Radosława Sikorskiego, który według PO bardzo dobrze sprawował swoją funkcję - zauważył.

Prowadził: Krystian Hanke

Goście: Renata Kim, Paweł Lisicki

Tytuł audycji: "Komentatorzy"

Data emisji: 6.11.2014

Godzina emisji: 8.35

(to/mk)

Czytaj także

Przemysław Wipler chce likwidacji straży miejskiej. "Patologiczne działania"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 17:15
Kandydat Nowej Prawicy na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler twierdzi, że należy zlikwidować straż miejską, której działanie jest - jego zdaniem - "często patologiczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Przemysław Wipler pobity przez policję? Jest nagranie z incydentu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 17:28
Czy stołeczna policja pobiła posła Przemysława Wiplera? "Super Express" oraz "Fakt" dotarły do nagrania z ulicznego monitoringu sprzed roku, na którym zarejestrowano incydent przed jedną z warszawskich restauracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Wipler: od samego początku mówiłem, że zostałem pobity

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 08:07
- To co mnie spotkało, dziennie spotyka setki Polaków. Zbieram informacje na temat bezprawnych interwencji straży miejskich i policji - mówił w radiowej Jedynce poseł Przemysław Wipler.
rozwiń zwiń