X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komentatorzy: zadyma znów przesłoniła Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:55
Kogo obarczyć winą za zamieszki w czasie Święta Niepodległości? Zdaniem Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej" po raz kolejny część narodowców przyszła na marsz tylko po to, żeby bić się z policjantami. Według Piotra Semki z "Do Rzeczy" to policja zachowywała się arogancko i sprowokowała zajścia.
Audio
  • Publicyści Piotr Semka i Paweł Wroński o zajściach podczas Święta Niepodległości - Komentatorzy/Trójka
Radosne święto niepodległości znów zostało zepchnięte w cień przez zamieszki
Radosne święto niepodległości znów zostało zepchnięte w cień przez zamieszkiFoto: PAP/Paweł Supernak

- Bardzo ciekawa, fajna była parada w Gdańsku. Na Górnym Śląsku cieszyło mnie bardzo wiele oddolnych inicjatyw. Można znaleźć dobry sposób na świętowanie rocznicy, ale nie łudźmy się - zawsze będą ci, którzy są zadowoleni, i ci, którzy czują się pokrzywdzeni, uważają, że są obywatelami drugiej kategorii  - mówił w Trójce Piotr Semka.

- A już myślałem, że niezadowoleni z niepodległości - zdziwił się Paweł Wroński. Podał on przykłady m.in. z Warszawy, gdzie zaobserwował wiele przejawów radosnego, rodzinnego, a nawet wręcz jarmarcznego, odpustowego, sposobu obchodzenia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Wyraził ubolewanie, że wszystko to, w tym także marsz zorganizowany pod patronatem prezydenta RP, zostało zepchnięte w cień przez zamieszki, jakie wybuchły podczas marszu zorganizowanego przez narodowców.

Publicyści gorąco spierali się o ocenę tych zdarzeń. Zdaniem Semki uczestnicy pochodu w "90 procentach" nie mieli żadnych wojowniczych zamiarów. - To policja zablokowała marsz na rondzie Waszyngtona, poleciał gaz pieprzowy. Policja nie znalazła sposobu na oddzielenie zadymiarzy od normalnych ludzi, którzy demonstrowali poparcie dla niepodległości. Nie widziałem koordynacji działań policji z ochroną marszu - podkreślił komentator.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Nie po to jest święto, żeby rzucać kamieniami w policję państwową, żeby tłuc policjantów - mówił Wroński. -To jest produkt waszego wykształcenia, publicystyki. Ci ludzie czują się pokrzywdzeni, tak ich nastrajacie, szczujecie - dodał.

Piotr Semka odpowiadał, że w kontekście zajść z 11 listopada "znów przedstawia się prawicę jako siłę destabilizującą, konfrontacyjną". Jego zdaniem policjanci zachowują się coraz bardziej arogancko - "chcieli, żeby zajścia były jak najbardziej drastyczne".

- Czy krzyczałeś: "raz sierpem raz młotem - czerwoną hołotę!"? - spytał Wroński. - Krzyczałem, skandowałem pod adresem "Gazety Wyborczej", która broni komunistów i pomnika "Czterech Śpiących" pod bałamutnym hasłem, że wpisał się w krajobraz Warszawy, sto metrów od katowni UB przy Cyryla i Metodego - ripostował Semka.

Komentatorzy dyskutowali też o ogłoszeniu przez PiS kandydata na prezydenta RP. Jest nim Andrzej Duda. Jego kandydatura została przedstawiona 11 listopada.  Według Semki był to ostatni moment - na pół roku przed spodziewaną datą wyborów prezydenckich - by zrobił to ostatni duży obóz polityczny, który dotychczas nie ogłosił swojego kandydata. - Zwłaszcza że ten kandydat jest mało znany - podkreślił publicysta.

Wedle Wrońskiego Jarosław Kaczyński boi się porażki w konfrontacji z Bronisławem Komorowskim i nie chce sam wystąpić jako kandydat. - Duda może ładnie przegrać, bo nikt nie spodziewa się po nim zbyt wiele. Jego porażka nie będzie bolesną porażką, a ewentualne wejście do II tury wyborów zostanie ogłoszone jako wielki sukces - stwierdził dziennikarz.

Rozmawiał Krystian Hanke.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Krystian Hanke

Goście: Paweł Wroński (Gazeta Wyborcza), Piotr Semka (Do Rzeczy)

Data emisji: 12.11.2014

Godzina emisji: 8.35

(JU, iwo)

Czytaj także

Zatrzymani i ranni. Święto Niepodległości w policyjnych statystykach - najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 11:14
276 osób doprowadzonych na policję, z czego 199 zatrzymanych oraz kilkadziesiąt osób rannych, w tym 51 policjantów i 24 osoby cywilne - to bilans Marszu Niepodległości, który we wtorek przeszedł ulicami Warszawy. Pozostałe marsze i zgromadzenia, także w innych miastach, przebiegły o wiele spokojniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe Święto Niepodległości. Nie obyło się bez incydentów

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 23:59
W niedzielę w całym kraju odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości. 96 lat temu, po 123 latach rozbiorów, Polska wróciła na mapę świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert dla Polaków walczących w obcych armiach. Także wrogich

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 07:52
Podczas VI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego artyści upamiętnili Polaków, którzy w obcych armiach - czasami sojuszniczych, a czasami wrogich - nieśli wolność nie tylko rodakom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik PiS: Andrzej Duda chce wykonywać testament Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:00
Decyzja Rady Politycznej będzie jednogłośna, Andrzej Duda jest bardzo lubiany w partii i ceniony za zasługi - tak o nowym kandydacie PiS na prezydenta mówił w Trójce Marcin Mastalerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kalisz: 11 listopada policja była dobrze przygotowana

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:23
- Nie była to może wzorowa prewencja, z której można być dumnym, ale już na przyzwoitym poziomie - mówił w "Sygnałach dnia" poseł Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych i administracji.
rozwiń zwiń