"To woda na młyn ksenofobicznej polityki rosyjskiej"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 09:28
We wtorek mija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. Niestety wcześniej pojawiło się kilka kwestii, które mogą odciągnąć uwagę od zasadniczych uroczystości - nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina czy brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Pileckiego.
Audio
  • Obchody wyzwolenia Auschwitz (Komentatorzy/Trójka)
Były obóz Auschwitz I na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Były obóz Auschwitz I na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyny powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce: "(...) to front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali (Auschwitz), bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu i oni wyzwalali obóz". Ta wypowiedź spotkała się z ostrą reakcją prasy i dyplomacji rosyjskiej.
- Mamy awanturę na skalę europejską. Rosjanie przypisują nam rusofobię i inne grzechy - powiedział w audycji "Komentatorzy" Janusz Rolicki z "Faktu". Jego zdaniem ta "niezręczność" szefa polskiej dyplomacji była niemądra. - Rosjanie wykorzystali to. To woda na młyn rosyjskiej ksenofobicznej polityki, która pokazuje jaki świat jest okropny, a Polacy szczególnie. Takich argumentów wybitny polityk nie powinien absolutnie dostarczać - podkreślił.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Według Cezarego Łazarewicza z "Wprost" wypowiedź Schetyny została wykorzystana jako pretekst, by zakomunikować, że rosyjski prezydent nie przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia obozu. Zaznaczył, że słowa szefa MSZ są dla Rosjan bardzo bolesne. - Cała rosyjska polityka historyczna oparta jest o wielkie zwycięstwo ojczyźniane. To jest coś, na czym buduje się całą tożsamość narodową. Teraz, kiedy Rosjanie usłyszeli, a propaganda to zwielokrotniła, że obóz w Oświęcimiu nie wyzwalała Armia Czerwona czy Rosjanie, a tylko Ukraińcy - to musi być bardzo bolesne dla Rosjan - stwierdził.
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>
Rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego, który z własnej woli trafił do Auschwitz, gdzie był organizatorem ruchu oporu, nie została zaproszona na obchody. Wyjaśniono, że nikt nie zrobił tego specjalnie, zaproszenie na uroczystości ma formułę otwartą. - Nic by się nie stało, gdyby zaproszono córkę rotmistrza. Ja wiem, że z tym jest pewien problem - ona jest bardzo bojowa i krytycznie nastawiona do obecnej rzeczywistości. Może obawiano się skandalu, ale to nieładnie wyszło - ocenił Łazarewicz. - Ludzi wielkich, znaczących zginęło tak wielu w Oświęcimiu, że nie sposób w ten sposób różnicować zaproszonych. Rodzina rotmistrza ma prawo przyjechać, robienie z tego wielkiego dramatu jest przesada - skomentował Rolicki.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadził: Łukasz Walewski
Goście: Cezary Łazarewicz ("Wprost"), Janusz Rolicki ("Fakt")
Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 8.34
kk/mp

Czytaj także

Władimir Putin uczci w Moskwie pamięć ofiar Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 01:04
W 70. rocznicę wyzwolenia przez wojska radzieckie więźniów obozu Auschwitz, Władimir Putin odwiedzi Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji w Moskwie. Przywódca Rosji okazał się w tym dniu niechcianym gościem w Czechach i w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody w Auschwitz. "Tej zbrodni nie można zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:55
100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyli wieniec z biało-czerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Był to pierwszy akcent obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To oni są najważniejszymi gośćmi 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Troje byłych więźniów zabierze głos

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 10:16
Halina Birenbaum, Kazimierz Albin i Roman Kent zabiorą głos podczas głównej ceremonii 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Byli więźniowie, których na uroczystości przyjechało z różnych krajów prawie trzystu, będą głównymi bohaterami wtorkowych wydarzeń w byłym niemieckim obozie.
rozwiń zwiń