Debata liderów partii o imigrantach. "Mleko już się rozlało"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:00
Premier Ewa Kopacz jest gotowa zgodzić się na przyjęcie większej liczby imigrantów niż Polska wcześniej deklarowała. Tę sprawę chce jednak wcześniej przedyskutować z liderami partyjnymi i zaprosiła ich na rozmowy. Czy są one potrzebne?
Audio
  • Paweł Reszka i Jarosław Kuisz o kwestii imigrantów (Komentatorzy Trójki)
Państwa unijne są wciąż podzielone w sprawie imigrantów
Państwa unijne są wciąż podzielone w sprawie imigrantówFoto: PAP/EPA/MAJA HITJI

Paweł Reszka ("Tygodnik Powszechny") tłumaczył, że zawsze warto rozmawiać, ale na debatę w tej sprawie jest już za późno. Zdaniem komentatora Trójki, na problem imigrantów należy spojrzeć z dwóch stron.

- Pierwsza to płaszczyzna ludzka, pokrzywdzonym niewątpliwie trzeba pomóc. Drugi poziom jest natomiast taki, że tych tysięcy ludzi nie da się powstrzymać, oni są jak woda, która zapełnia szczeliny - mówił Reszka. - Jeśli ich nie można powstrzymać, to trzeba zrobić wszystko, żeby wyciągnąć z tego korzyści dla kraju - dodał.

Czytaj więcej o problemie imigrantów >>>

Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna") mówił natomiast, że dyplomatycznie popełniliśmy katastrofalny błąd, włączając się w tę falę wypowiedzi z Europy Wschodniej. W opinii gościa Trójki, w sprawie imigrantów po raz pierwszy zostaliśmy postawieni pod ścianą i usłyszeliśmy: "Jeśli się coś komuś nie podoba, to nie będzie strefy Schengen".

- Nasze podejście co do przyjęcia imigrantów jest wysoce nieprofesjonalne - dodał Kuisz.

Publicyści mówili także o odpieraniu zarzutów przez lidera Solidarności Piotra Dudę w sprawie opisanej przez tygodnik "Newsweek".

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadzi: Krystian Hanke

Goście: Paweł Reszka ("Tygodnik Powszechny") i Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna")

Data emisji: 09.09.2015

Godzina emisji: 8.37

mr/mp

Zobacz więcej na temat: imigranci w Europie Trójka

Czytaj także

Nowy plan przyjmowania uchodźców w UE. Ilu trafi do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:34
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawi w środę w Parlamencie Europejskim nowe propozycje, jak UE powinna poradzić sobie z rosnącą falą imigrantów i uchodźców.
rozwiń zwiń