Określenie "polskie obozy zagłady" karane więzieniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Określenie "polskie obozy zagłady" karane więzieniem?
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierciFoto: Panthermedia

Rząd chce, by za takie sformułowanie groziła kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Rada Ministrów zajmie się tym tematem na dzisiejszym posiedzeniu. Co na to goście Trójki?

Posłuchaj

Jak walczyć ze sformułowaniem "polski obóz zagłady"? (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

- Nie jestem przekonana, że karanie spowoduje, że określenie "polskie obozy koncentracyjne" nie będzie używane na świecie – mówi gość audycji "Komentatorzy" Renata Grochal z "Gazety Wyborczej".  Zdaniem dziennikarki najważniejsza jest edukacja i popularyzowanie prawdy historycznej przez polskie placówki dyplomatyczne.

Renata Grochal ma też dużo wątpliwości co do tego, jak miałoby wyglądać pozywanie np. prezydenta Obamy, który użył takiego sformułowania.

Marcin Makowski z tygodnika "Do Rzeczy" uważa natomiast, że edukacja i odpowiedzialność karna nie muszą się wykluczać. Dziennikarz wyjaśnia, że zagrożenie więzieniem jest raczej rodzajem straszaka, niż formalnym instrumentem, i będzie dotyczyło przypadków "skrajnego, umyślnego relatywizowania i negowania tego, jak historia naprawdę wyglądała".

- Trzeba wziąć przykład z Izraela i zobaczyć, jak oni robią to w przypadku Holocaustu, bo dzisiaj praktycznie nikt nie ośmiela się nawet pomyśleć, że nie było czegoś takiego, jak masowa eksterminacja Żydów – dodaje Makowski.

Komentatorzy rozmawiali także o złotym medalu Anity Włodarczyk na Igrzyskach Olimpijskich w Rio i nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Agnieszka Stępień
Goście: Renata Grochal ("Gazeta Wyborcza"), Marcin Makowski ("Do Rzeczy")
Data emisji: 16.08.2016
Godzina emisji: 8.36

iz/ei


Polecane