Orban nagrodzony w Krynicy. To koniunkturalizm polskiego biznesu?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:00
- Dziwi nagroda dla polityka, który przez wiele lat był na cenzurowanym przez biznes i media tzw. głównego nurtu – mówi w audycji "Komentatorzy" Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika. Gazety Prawnej". Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" uważa, że premier Węgier w sferze gospodarczej jest bardzo skuteczny.
Audio
  • Viktor Orban uhonorowany w Krynicy (Trójka/Komentatorzy)
Premier Węgier Viktor Orban odebrał z rąk premier Beaty Szydło nagrodę Człowieka Roku
Premier Węgier Viktor Orban odebrał z rąk premier Beaty Szydło nagrodę Człowieka RokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Viktor Orban, premier i przywódca rządzącej na Węgrzech partii Fidesz, na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymał tytuł Człowieka Roku. Rada Programowa Forum przyznaje tę nagrodę wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

- W ubiegłym roku nagrodę dostał Jarosław Kaczyński i to był pierwszy sygnał, że wajcha się przestawia, a biznes musi przeorientować się na nowy wiatr historii – zauważa publicysta Zbigniew Parafianowicz. Jego zdaniem nagroda dla premiera Węgier jest potwierdzeniem koniunkturalizmu świata biznesu.

Dziennikarz przyznaje, że nie wie, co polskiemu biznesowi tak bardzo spodobało się w Orbanie. - Nie mogę zrozumieć nagłej fascynacji politykiem, który był antytezą prowadzenia polityki gospodarczej – stwierdza Parafianowicz.

Michał Szułdrzyński nie zgadza się z opinią swojego kolegi. Dziennikarz uważa, że "należy oddzielić Orbana ideologicznego, który mówi o UE i potrzebie moralnej kontrrewolucji, od Orbana zajmującego się gospodarką, który  radzi sobie lepiej lub gorzej, ale wyznacza trendy, które w tej chwili są w Polsce modne". - To Orban zaczął rehungaryzację banków i starał się wyzwolić z kredytu MFW – przypomina Szułdrzyński.

Publicysta dodaje, że "Viktor Orban ma, podobnie jak PiS, złą opinie w UE, ale w ogóle nie ma problemu z inwestorami", a zagraniczny biznes przychodzi na Węgry, bo jest to kraj bardzo im przyjazny.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadzi: Krystian Hanke

Goście:  Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik. Gazeta Prawna"), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita")

Godzina emisji: 8.36

iz


Czytaj także

Viktor Orban "Człowiekiem roku" na forum w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 22:37
Viktor Orban, premier i przywódca rządzącej na Węgrzech partii Fidesz, na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymał tytuł Człowieka Roku. Nagrodę węgierskiemu politykowi wręczyła premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń