Ustawa o zgromadzeniach. Z czego wynika spór?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa o zgromadzeniach. Z czego wynika spór?
11 listopada w Warszawie zgłoszono aż 6 manifestacjiFoto: Wistula/wikipedia/CC

Opozycja sprzeciwia się projektowi PiS dotyczącemu zmian w ustawie o zgromadzeniach. Partia rządząca przekonuje, że projekt ten zwiększa swobody obywatelskie. Jakiego zdania są goście audycji "Komentatorzy"?

Posłuchaj

Publicyści spierają się o ustawę o zgromadzeniach (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W nocy z wtorku na środę odbyło się pierwsze czytanie projektu, który wprowadza m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu. Przewiduje on, że gmina będzie wydawała decyzję o zakazie innego zgromadzenia, jeżeli miałoby się odbyć w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. W projekcie przyznano pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

CZYTAJ DALEJ
marsz niepodległości1200.jpg
Spór o projekt ws. zgromadzeń. Opozycja przeciwna

Ryszard Holzer z "Newsweeka" przekonywał, że ustawa powstaje po to, żeby "mieć podkładkę, bat, możliwość ograniczania demonstracji czy manifestacji, których nie chce PiS".

Innego zdania był Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego", który podkreślał, że zmiany miałyby dotyczyć jedynie zgromadzeń cyklicznych, a nie wszystkich manifestacji. Dodał, że nie jest jednak zwolennikiem nowego prawa, gdyż uważa, że w tym przypadku wystarcza "konstytucyjne prawo do zgromadzeń".

Publicyści dyskutowali też o pomyśle łatwiejszego dostępu do broni, jaki miał klub Kukiz’15, a także o postulatach rozszerzenia UE o grupę państw z Bałkanów Zachodnich.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Ryszard Holzer ("Newsweek"), Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 30.11.2016
Godzina emisji: 8.38

pp/ei


Polecane